Nowa książka o historii regionu

Niebawem ukaże się nowa książka związana z historią regionalną. Tomasz Michał Kolmasiak jest autorem publikacji pt. "Łazów. Przyczynki do dziejów wsi"

Niebawem ukaże się nowa książka związana z historią regionalną. Tomasz Michał Kolmasiak jest autorem publikacji pt. "Łazów. Przyczynki do dziejów wsi".

Łazów to mała miejscowość położona w gminie Żytno.

- Zainteresowałem się tą wsią zupełnie przypadkowo, kilka lat temu, kiedy pokazano mi przedwojenne dokumenty tutejszej straży pożarnej. Zostały one odnalezione w trakcie rozbiórki starego domu i zabezpieczone przez jednego z mieszkańców. To dzięki tym unikalnym i dotąd nie publikowanym nigdzie dokumentach (po dziś dzień znajdują się one w prywatnych rękach), powstał jeden z dwóch rozdziałów książki pt. "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Dodatkowo został on uzupełniony dzięki kwerendzie prowadzonej w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Muzeum Regionalnym w Radomsku- mówi autor o swojej motywacji do pisania właśnie o Łazowie.

Osobny rozdział to zarys historii wsi Łazów od czasów średniowiecznych po współczesność. Sporo miejsca zajmuje opis wojennych działań w tych okolicach – tamtejsze lasy były areną walk partyzanckich, a sama miejscowość padła ofiarą hitlerowców.

Publikacja liczy 116 stron. Można ją będzie nabyć podczas autorskiej promocji w dniu 24 lutego 2013 r. (niedziela) o godz. 17 w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku ul. Narutowicza 1.

Tomasz Michał Kolmasiak – rocznik 1984, zamieszkały w Wielgomłynach, dziennikarz, radny gminy Wielgomłyny, autor wielu artykułów historycznych na temat regionu, m.in. dwóch artykułów naukowych - "Z dziejów szkoły w Maksymowie" oraz "Dzieje cegielni (betoniarni) w Kruszynie (gmina Wielgomłyny)". Wydawnictwo poświęcone wsi Łazów jest jego pierwszą publikacją książkową.

Więcej o:
łazów książka publikacja tomasz michał kolmasiak historia dzieje
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE