Nowa książka o historii Radomska

„Dzieje Radomska w okresie II Rzeczypospolitej” to nowa monografia Radomska wydana przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Radomsku. Książka jest już ósmą pozycją wydaną przez... ››

„Dzieje Radomska w okresie II Rzeczypospolitej” to nowa monografia Radomska wydana przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Radomsku.

 

Książka jest już ósmą pozycją wydaną przez radomszczański oddział towarzystwa. Jej autorem jest Jolanta Dąbek.

 

Monografia składa się z czterech rozdziałów. Jej tematykę autorka opisuje następująco:

 

Głównym tematem niniejszej pracy są dzieje Radomska w latach 1918 – 1939. Opracowanie zawiera również wprowadzenie do meritum sprawy. Przedstawia ono epokową historię miasta sięgającą czasów starożytnych. Wskazuje na ważność wydarzeń politycznych, które miały początek w Radomsku.

 

Najważniejszy etap pracy przedstawia życie codziennie społeczności radomszczańskiej i jej charakterystyczną obyczajowość. Ukazując elementy sytuacji politycznej w jakiej znajdowało się wówczas Radomsko. Przedstawia miejscowość jako duże centrum przemysłowe, eksportujące swe produkty do wielu państw Europy. Charakteryzuje życie młodych obywateli miasta zaabsorbowanych działalnością w wielu polskich organizacjach, stowarzyszeniach i związkach, również katolickich. Prezentuje pracę ośrodków kulturalno-oświatowych w mieście oraz zmagania ich pracowników z reformą szkolnictwa.

 

Praca ukazuje również ważność wiary i religii w życiu mieszkańców miasta, którzy są siłę do krzewienia zasad katolickich czerpali z głównego centrum kultu, jakim był kościół św. Lamberta. Opracowanie prezentuje rozwój nowych placówek duszpasterskich i pracę kapłanów zmierzającą do propagowania tolerancji wyznaniowej. Dzięki tak liberalnej polityce różniąca się w wierze społeczności miasta mogła bezpiecznie żyć i publicznie odbywać praktyki religijne. [Dąbek 2010: 143]

 

Monografia Jolanty Dąbek jest dostępna w siedzibie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (ul. Jagiellońska 21/20 w Radomsku), po kilka egzemplarzy trafiło również do radomszczańskich urzędów i instytucji.

Więcej o:
dzieje radomska historia towarzystwo opieki nad zabytkami
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE