Nosić maseczkę czy nie? Oto jest pytanie?

Nosić maseczkę czy nie? Oto jest pytanie? Fot. Pixabay

Ze względu na to, że koronawirus COVID-19 jest niebezpieczny dla zdrowia i życia, w sklepach zaczęło brakować maseczek ochronnych. Czy są skuteczne? Jak chronią przed zarażeniem? Czy ludzie zdrowi powinni je nosić?

- Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić. Można też zabezpieczyć się szalikiem - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Nosić! Nigdy nie wiemy kogo spotkamy, gdy będziemy musieli wyjść z domu, może to być osoba kaszląca, lub z katarem. Na pewno nie zaszkodzi taka profilaktyka - stwierdza Włodzimierz Leszczyński, lekarz pulmolog, ze Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed koronawirusem COVID-19 jest higiena i częste mycie rąk oraz używanie żelu do dezynfekcji dłoni, a także utrzymanie dystansu (od 1 do 3 m) od osób, które kaszlą lub kichają.

Z kolei panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozważa wprowadzenie zalecenia noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca obecnie używanie masek jedynie przez osoby zakażone, które mogą rozsiewać patogeny, oraz osoby opiekujące się chorymi, podobnie jak pracownicy służby zdrowia. Szef panelu ekspertów WHO prof. David Heymann powiedział BBC News, że organizacja rozważa rozszerzenie tego zalecenie na wszystkie osoby znajdujące się miejscach publicznych, głownie sklepach i biurach.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko maseczki ochronne
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE