Noc Muzeów za nami

Z soboty na niedzielę w niemal całej Europie, także w Radomsku, obchodzono imprezę o nazwie Noc Muzeów

Z soboty na niedzielę w niemal całej Europie, także w Radomsku, obchodzono imprezę o nazwie Noc Muzeów.
Fot. Paweł Dudek


Radomszczańskie Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego przygotowało kilka atrakcji.

O godz. 18 odbył się wykład Mariusza Kolmasiaka pt. "Z Wielgomłyn przez Warszawę do Londynu. Biografia chorążego Walentego Wójcika, przybocznego Józefa Piłsudskiego". Usłyszeć można było wiele ciekawostek na temat osoby, która wywodzi się z naszego regionu.

Walenty Wójcik urodził się w 1893 roku w Trzebcach (gmina Wielgomłyny). Działał w Związku Strzeleckim w Szwajcarii, a potem w Legionach Polskich. W tej formacji walczył na froncie, a potem w biurze w Radomsku (zwanym wtedy Noworadomskiem).

Od 1917 roku pracował w żandarmerii w Ostrowie Mazowieckim, a później w Warszawie. Od 1922 roku był odpowiedzialny za ochronę Józefa Piłsudskiego. I to głównie o tym okresie działalności Wójcika opowiadał prelegent w sobotni wieczór.

Ponadto w ramach Nocy Muzeów odbyła się promocja X tomu "Zeszytów Radomszczańskich" (więcej na ten temat w osobnym artykule - tutaj) oraz projekcje dwóch filmów - na temat chleba oraz Szarych Szeregów.

Dużym zainteresowaniem, jak co roku zresztą, cieszyło się nocne zwiedzanie wystaw muzealnych. Odwiedzano zwłaszcza etnograficzną wystawę czasową pt. "Opowieść o chlebie" ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej z Radomia.

Więcej o:
noc muzeów muzeum regionalne im. s. sankowskiego w radomsku mariusz kolmasiak walenty wójcik zeszyty radomszczańskie
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE