Noc Muzeów przyciągnęła wielu pasjonatów historii. Impreza odbyła się 14 maja jak zwykle w budynku Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku
Noc Muzeów przyciągnęła wielu pasjonatów historii. Impreza odbyła się 14 maja jak zwykle w budynku Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku.
O godzinie 18.00 wydarzenie zostało zainaugurowane prezentacją najnowszego numeru Zeszytów Radomszczańskich, gdzie można znaleźć wiele ciekawych artykułów o historii regionu.
Po tej części nastąpiło wprowadzenie do filmu „Bo ta, co nie zginęła … 1945 r.” zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
- Będziemy tutaj razem z kolegami prezentować wyposażenie historyczne jak i opowiadać o Żołnierzach Wyklętych. Choć naszym głównym celem jest zaprezentowanie filmu naszej produkcji, który opowiada o bohaterach, którzy nie pogodzili się ze zmianą ustrojową jaka nastała w Polsce po zakończeniu wojny w 1945 roku. Myślę, że ta tematyka w Radomsku jest szczególnie żywa, gdyż jest to matecznik Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Jeśli chodzi o stroje to wiernie one przedstawiają umundurowanie z epoki. Wszystkie elementy pochodzą bezpośrednio z tamtych czasów lub są wiernie przedstawionymi replikami - opowiadał dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Odwiedzający mogli zobaczyć również wystawę Jacka Kaszyńskiego „Radomsko w czasie przełomu", na której prezentowane są fotografie z lat 1986-1993.
- Pomysły przed tego typu imprezą pojawiają się co najmniej miesiąc wcześniej, a najbardziej gorący jest ostatni tydzień przed wydarzeniem, aby wszystko ze sobą dograć. Mamy nadzieję, że jak co roku przybędzie sporo gości. Tego typu impreza ma zachęcić osoby, które ostatni raz w muzeum były bardzo dawno temu. Staramy się zawsze pokazywać coś nowego, bo tylko tak będziemy wstanie przyciągać zwiedzających. Nie tylko liczy się sam fakt wzięcia udziału w nurcie ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego bo inaczej byłoby to bezcelowe - opowiadał Tomasz Nowak, dyrektor muzeum.
Kolejnymi atrakcjami był pokaz pojazdów militarnych Stowarzyszenia „Rota” oraz możliwość pozowania artyście-plastykowi do pamiątkowej karykatury.