Nitkowanie zębów. Jak chronić swój uśmiech w codziennej rutynie higieny jamy ustnej?

Nitkowanie zębów. Jak chronić swój uśmiech w codziennej rutynie higieny jamy ustnej? Fot. mat. partnera

Zachowanie zdrowego, białego uśmiechu to nie tylko kwestia estetyki, ale także podstawa dobrego zdrowia ogólnego. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zapobiegania wielu problemom – od próchnicy po choroby dziąseł, a nawet może mieć wpływ na choroby serca i cukrzycę. Wśród podstawowych praktyk higieny, takich jak regularne mycie zębów, nieocenione znaczenie ma nitkowanie, które często bywa niedoceniane lub pomijane. W tym artykule skupimy się na tym, dlaczego nitkowanie jest tak istotne, jak wybrać odpowiedni rodzaj nici dentystycznej i jak włączyć tę czynność do codziennej rutyny, aby maksymalizować jej korzyści. Ponadto, pokażemy, jak osoby noszące aparaty ortodontyczne mogą skutecznie nitkować zęby, nie ryzykując uszkodzenia urządzeń i przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej ochrony przed problemami związanymi z zębami i dziąsłami. Zapraszamy do lektury!

Myślisz o aparacie ortodontycznym? Sprawdź szczegóły tutaj: https://stomart.opole.pl/ortodoncja/

Co daje nitkowanie zębów? 

Nitkowanie zębów to niezbędna praktyka higieniczna, która wnosi wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej:

 • Usuwanie płytki nazębnej. Nić dentystyczna pozwala na usunięcie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczce do zębów, tj. przestrzenie między zębami i linia dziąseł.
 • Zapobieganie próchnicy. Poprzez regularne usuwanie płytki bakteryjnej, nitkowanie zapobiega jej twardnieniu i przekształcaniu się w kamień nazębny, który może prowadzić do próchnicy.
 • Ochrona dziąseł. Nitkowanie pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł, redukując ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł (gingivitis), które może przekształcić się w bardziej zaawansowaną chorobę dziąseł, jak paradontoza.
 • Zapobieganie nieświeżemu oddechowi. Resztki jedzenia i gromadząca się płytki bakteryjna mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Nitkowanie jest skutecznym sposobem na jego eliminację.
 • Zmniejszenie ryzyka chorób serca. Badania wskazują, że zapalenie dziąseł i choroby przyzębia mogą mieć związek z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego regularne nitkowanie może przyczyniać się do ogólnego stanu zdrowia.
 • Poprawa estetyki uśmiechu. Czyste i zdrowe zęby bez resztek jedzenia między nimi są atrakcyjniejsze wizualnie i przyczyniają się do lepszego samopoczucia.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy. Regularne nitkowanie może zapobiec poważnym problemom stomatologicznym, które wymagają czasochłonnych i kosztownych procedur leczenia.

Aby w pełni korzystać z tych korzyści, ważne jest, aby nitkowanie było wykonywane regularnie i z odpowiednią techniką.

Rodzaje nici dentystycznych - którą wybrać? 

Wybór nici dentystycznej może mieć znaczący wpływ na komfort i skuteczność nitkowania, a dostępne opcje pozwalają dostosować nić do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Oto najpopularniejsze rodzaje nici dentystycznych:

 • Niewoskowane nici. Są zazwyczaj cieńsze i mogą lepiej penetrować ciasne przestrzenie między zębami. Są bardziej skłonne do strzępienia się, szczególnie przy ostrych krawędziach zębów lub wypełnień.
 • Woskowane nici. Posiadają cienką warstwę wosku, która ułatwia wsuwanie się między zęby i jest łagodniejsza dla dziąseł. Są nieco grubsze niż niewoskowane, co może utrudniać ich używanie w bardzo ciasnych przestrzeniach.
 • Nici wybielające. Zawierają substancje wybielające, które mogą pomóc w usuwaniu lub zapobieganiu powstawaniu plam na zębach.
 • Nici z fluorem. Zawierają fluor, który pomaga wzmocnić szkliwo i zapobiegać próchnicy.
 • Nici smakowe (np. miętowe). Mają dodatek smakowy, który odświeża oddech i może zachęcić do częstszego nitkowania.
 • Nici antybakteryjne. Zawierają substancje antybakteryjne, które mogą pomóc w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenie dziąseł i nieświeży oddech.

Wybór najlepszej nici dentystycznej zależy od osobistych preferencji, przestrzeni między zębami oraz specjalnych potrzeb, takich jak wrażliwość dziąseł czy noszenie aparatu ortodontycznego. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z nitkowaniem, mogą preferować woskowane nici ze względu na większy komfort używania. Z kolei w przypadku ciasnych przestrzeni między zębami, nić jednowłóknowa może być bardziej odpowiednia.

Zawsze warto skonsultować się ze swoim dentystą, który pomoże wybrać nić dostosowaną do indywidualnych potrzeb oraz nauczy prawidłowej techniki nitkowania.

Nitkowanie zębów - przed czy po myciu? 

Istnieje wiele opinii na temat tego, kiedy najlepiej jest nitkować zęby – przed czy po szczotkowaniu. Ostatecznie najważniejsze jest regularne nitkowanie, niezależnie od wybranego czasu, ale oto argumenty za obiema praktykami:

Nitkowanie przed szczotkowaniem

- Usunięcie resztek jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych przed szczotkowaniem może umożliwić fluorowi z pasty do zębów lepszy dostęp do tych obszarów, zwiększając jego działanie profilaktyczne.

- To również może pomóc w skuteczniejszym oczyszczeniu jamy ustnej, ponieważ resztki usunięte nitkowaniem mogą być potem zmywane podczas szczotkowania.

Nitkowanie po szczotkowaniu

- Nitkowanie po szczotkowaniu może pomóc w usunięciu wszelkich drobin pokarmowych, które zostały rozluźnione podczas szczotkowania, ale nie zostały całkowicie usunięte.

- Jeśli używasz pasty do zębów z fluorem, nitkowanie po jej użyciu może potencjalnie wypchnąć fluor z przestrzeni międzyzębowych, co może minimalnie zmniejszyć jego korzyści.

Podsumowując, zarówno nitkowanie przed, jak i po szczotkowaniu ma swoje zalety. Najważniejsze jest, aby nitkowanie było regularną częścią codziennej higieny jamy ustnej, najlepiej co najmniej raz dziennie. Dobrym pomysłem jest eksperymentowanie z obiema metodami, aby zobaczyć, która wydaje się być bardziej efektywna i wygodna dla indywidualnych potrzeb oraz konsultacja z dentystą, który może zalecić najlepszą metodę w oparciu o stan zdrowia jamy ustnej.

Jak często i o jakiej porze nitkować zęby? 

Nitkowanie zębów powinno być wykonywane przynajmniej raz dziennie. Regularne usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia z przestrzeni między zębami jest kluczowe dla zapobiegania problemom takim jak próchnica, choroby dziąseł i nieświeży oddech.

Optymalna częstotliwość

 • Codziennie. Jest to zalecana minimalna częstotliwość nitkowania, aby skutecznie chronić zdrowie jamy ustnej.

Najlepsza pora dnia

 • Wieczorem przed snem. Nitkowanie przed nocnym odpoczynkiem jest często zalecane, ponieważ w nocy produkcja śliny zmniejsza się, co zmniejsza naturalne płukanie i oczyszczanie zębów i dziąseł. Usunięcie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej przed snem może zatem zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł.
 • Po ostatnim posiłku. Jeśli z jakiegoś powodu wolisz nitkować w innym czasie, ważne, aby to było po posiłku, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę, które mogły się zgromadzić.

Warto pamiętać, że chociaż codzienne nitkowanie jest zalecane, nadmierna siła lub nieprawidłowa technika może uszkodzić dziąsła lub szkliwo zębów. Dlatego ważne jest, aby nitkować delikatnie i z właściwą techniką, najlepiej po uprzednim przeszkoleniu przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną.

Jeśli nosi się aparat ortodontyczny lub inne stałe uzupełnienia protetyczne, może być konieczne nitkowanie po każdym posiłku, aby zapewnić dokładne usunięcie wszystkich resztek jedzenia i płytki bakteryjnej, które mogą się zatrzymać wokół tych urządzeń.

Jak używać nici dentystycznych?

Użycie nici dentystycznej może początkowo wydawać się skomplikowane, ale z praktyką staje się proste i szybkie. 

Oto krok po kroku, jak prawidłowo używać nici dentystycznej:

 • Odciągnij około 45 cm nici dentystycznej i owiń większość z niej wokół jednego z palców środkowych.
 • Resztę nici owiń wokół tego samego palca drugiej ręki. Ten palec będzie zbierał zużytą nić dentystyczną.
 • Trzymaj nić pomiędzy kciukami i palcami wskazującymi obu rąk, z około 2,5-5 cm nici pomiędzy nimi. Używaj kciuków do nitkowania górnych zębów, a palców wskazujących do dolnych.
 • Delikatnie wprowadź nić pomiędzy zęby, używając delikatnego ruchu piłującego. Nie siłuj się i nie wbijaj nici gwałtownie w dziąsła, ponieważ może to je uszkodzić.
 • Gdy nić jest pomiędzy zębami, zakrzyw ją w kształt litery 'C' wokół jednego z zębów i delikatnie przesuwaj w górę i w dół, przeciągając nić od linii dziąseł do końca zęba. Powtórz ten ruch kilka razy dla każdej powierzchni zęba, włączając przestrzeń pod linią dziąseł.
 • Użyj czystego segmentu nici dla każdej przestrzeni międzyzębowej, przewijając zużytą nić na palec drugiej ręki i odwijając nowy, czysty kawałek nici z palca kontrolującego.
 • Powtórz proces dla każdej przestrzeni międzyzębowej, nie zapominając o tylnych powierzchniach ostatnich zębów.
 • Po nitkowaniu wypłucz usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej, aby usunąć jakiekolwiek luźne resztki.

Pamiętaj, że regularne nitkowanie jest równie ważne co technika. Jeśli doświadczysz krwawienia dziąseł podczas nitkowania, może to być znak zapalenia dziąseł. Zazwyczaj ustępuje to po kilku dniach regularnego nitkowania. Jeśli jednak problem będzie się utrzymywał, skonsultuj się ze swoim dentystą.

Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym - jak to robić? 

Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym może być wyzwaniem, ale jest niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego. Aparat może utrudniać usuwanie płytki bakteryjnej i resztek jedzenia tylko za pomocą szczotkowania, więc nitkowanie staje się jeszcze istotniejsze. Oto jak prawidłowo nitkować zęby z aparatem:

 • Zaleca się stosowanie specjalnej nici dentystycznej z twardym zakończeniem, które ułatwia wprowadzenie nici pod drutami aparatu, takiej jak Super Floss, która ma sztywny koniec służący do wprowadzania nici i miękką część gąbkową do czyszczenia wokół aparatu. Możesz również używać specjalnego narzędzia do nitkowania zwanego nicią ortodontyczną lub mostkiem, które ma ząbkowany koniec ułatwiający przeciąganie nici pod drutami.
 • Jeśli używasz Super Floss, przeciągnij sztywny koniec nici pod drut ortodontyczny. Dla nitki ortodontycznej, załaduj nić w ząbkowany koniec i przeciągnij pod drut.
 • Po wprowadzeniu nici pod drut, delikatnie wprowadź nić pomiędzy zęby i przesuwaj w górę i w dół wzdłuż boków każdego zęba i pod linią dziąseł, jak to robisz bez aparatu. Pamiętaj, by robić to delikatnie, aby nie uszkodzić dziąseł ani aparatu.
 • Powtarzaj proces dla każdej przestrzeni między zębami, używając nowej sekcji nici dla każdej z nich.
 • Na początku może to zająć więcej czasu niż zwykłe nitkowanie, ale z praktyką staniesz się szybszy.

Regularne wizyty u ortodonty mogą również pomóc w utrzymaniu higieny zębów podczas leczenia ortodontycznego. Profesjonaliści ci mogą również udzielić dodatkowych wskazówek dotyczących odpowiedniej techniki nitkowania w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego.

Sprawdź pełną ofertę zabiegów w klinice Stomart.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE