Niezbędnik wyborczy

W najbliższą niedzielę 25 października wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów na Sejm i 100 senatorów.

W najbliższą niedzielę 25 października, wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów na Sejm i 100 senatorów.
Technika głosowania w wyborach do Sejmu RP     
Wybory do Sejmu odbywają się według ordynacji proporcjonalnej - głosujemy na jednego z kandydatów na liście zarejestrowanej przez komitet. Senatorów wybieramy natomiast w okręgach jednomandatowych - oddajemy głos na jednego kandydata, a mandat uzyskuje tylko ten, który 25 października uzyska najlepszy wynik. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7-21. Poniżej artykułu do pobrania obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach do Sejmu i Senatu RP z okręgu nr 10.

Technika głosowania w wyborach do Senatu RP
Głosowanie bez meldunku

Istnieją dwie możliwości głosowania poza miejscem zameldowania. Należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w swoim urzędzie Gminy/Miasta. W przypadku Warszawy urzędem właściwym do wydania takiego zaświadczenia jest Urząd Dzielnicy. Można to zrobić do 23 października, osobiście lub przez pełnomocnika. Wniosek można złożyć osobiście, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

Do 20 października składamy wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu naszego pobytu. Wniosek taki składa się w Urzędzie Gminy/Miasta.

Aby mieć pewność, można poprosić o pisemne potwierdzenie złożenia wniosku. W ciągu 3 dni urząd podejmuje decyzję czy wniosek został zaakceptowany. Informację o tym można otrzymać telefonicznie bądź osobiście w urzędzie.

Głosowanie za granicą

Istnieją trzy możliwości głosowania poza granicami kraju. Przed wyjazdem należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie Gminy/Miasta, na terenie którego jest się wpisanym do spisu wyborców. Można to zrobić do 23 października, osobiście lub przez pełnomocnika. Wniosek można złożyć osobiście, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

Do 22 października można dopisać się do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Najłatwiej jest zrobić to poprzez formularz na stronie MSZ, ale można także ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej do konsula właściwego ze względu na miejsce pobytu. Aby mieć pewność, można poprosić o pisemne potwierdzenie złożenia wniosku.

Listę miejsc do głosowania za granicą można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych lub na stronie www.msz.gov.pl Za granicą można głosować także korespondencyjnie. Aby skorzystać z tej możliwości należało do 7 października zgłosić konsulowi chęć głosowania korespondencyjnego. Listę miejsc do głosowania korespondencyjnego za granicą można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych lub na stronie www.msz.gov.pl.


Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika przeprowadzane jest wyłącznie w kraju. Z głosowania przez pełnomocnika mogą skorzystać osoby, które:
- najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat,
- posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
- posiadają orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
- posiadają orzeczenie o zaliczeniu do I lub II gruру inwalidów,
- są długotrwale niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Nie mają prawa do głosowania przez pełnomocnika wyborcy przebywający w:
- zakładach opieki zdrowotnej,
- domach pomocy społecznej,
- zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
- domach studenckich i ich zespołach,
- wyborcy głosujący korespondencyjnie

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co osoba niepełnosprawna. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby (chyba, że drugą osobą jest osoba najbliższa). Aby skorzystać z tego udogodnienia należy najpóźniej do 16 października złożyć odpowiedni wniosek do urzędu Gminy/Miasta. Wniosek taki może być złożony oczywiście również przez pełnomocnika. Urzędnik umawia się z wyborcą na sporządzenie aktu pełnomocnictwa w miejscu, wyznaczonym przez wyborcę. Osoba która jest pełnomocnikiem musi na głosowanie zabrać akt pełnomocnictwa. Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa może głosować osobiście w lokalu wyborczym, jeżeli wcześniej nie oddał głosu pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.

Głosowanie korespondencyjne w kraju

Wyborcy którzy będą chcieli skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego musieli zawiadomić o tym właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta, najpóźniej do 12 października. Urząd można zawiadomić telefonicznie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną.

Następnie wyborca otrzyma, nie później niż na 7 dni przed datą wyborów specjalny pakiet wyborczy:
-
koperta zwrotna,
- karty do głosowania,
-
koperta na karty do głosowania,
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
- instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładki na kartę do głosowania. sporządzona w alfabecie Braille'a.

Po wypełnieniu karty do głosowania, należy włożyć karty do anonimowej koperty, którą następnie trzeba włożyć wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym głosowaniu do koperty zwrotnej.

Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać osobiście po okazaniu dokumentu tożsamości w placówce Poczty Polskiej na adres obwodowej komisji do spraw referendum najpóźniej:
- do 22 października 2015 r., jeżeli placówka pocztowa znajduje się w gminie, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców,
- do 21 października 2015 r. w dowolnej placówce Poczty Polskiej na terenie kraju.

Granice i numery obwodów do głosowania w Radomsku




Podobają ci się nasze newsy? Polub Radomsko24.pl na Facebooku TUTAJ!

 

Więcej o:
wybory2015 sejm senat kandydaci
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE