Niespełna 300 radomszczan wzięło udział w konsultacjach

Tylko 287 radomszczan wzięło udział w badaniu opinii mieszkańców w sprawie układu komunikacyjnego w centrum miasta oraz lokalizacji strategicznych parkingów. Chodzi o rewitalizację centrum Radomska.

Tylko 287 radomszczan wzięło udział w badaniu opinii mieszkańców w sprawie układu komunikacyjnego w centrum miasta oraz lokalizacji strategicznych parkingów.  Chodzi o rewitalizację centrum Radomska.

Badanie opinii rozpoczęło się 15 maja i trwało do 7 czerwca. Przez pierwszy tydzień obejmowało 4 warianty, jeżeli chodzi o układ komunikacyjny i dwa co do lokalizacji parkingów.  Badanie było prowadzone za pośrednictwem głosów wrzucanych do skrzynki znajdującej się w magistracie, można było również wyrazić swoją opinię drogą elektroniczną. 

Po tygodniu trwania badania, co należy podkreślić po wyraźnych sugestiach radnych,  zostało ono  rozszerzone. Zarówno do układu komunikacyjnego, jak i parkingów dodano po wariancie. Rozszerzenie było też powodem przedłużenia badania o tydzień, czyli do niedzieli 7 czerwca.

Wyniki urzędnicy ogłosili w piątek 12 czerwca podczas posiedzenia Komitetu Sterującego. Spośród 287 radomszczan biorących udział badaniu opinii co do układu komunikacyjnego większość opowiedziała się za wariantem „D” (Rondo przy MDK - wjazd i zjazd z ronda ul. Żeromskiego, ruch dwukierunkowy. Zjazd z ronda w ul. Piłsudskiego, skręt w prawo w ulicę między parkami (Mineralna) oraz w lewo w Reymonta w stronę ul. Żeromskiego jedynie dla pojazdów komunikacji publicznej. Odcinek od ul. Narutowicza do poczty całkowicie wyłączony z ruchu.). 

W kwestii parkingów głosujący  opowiedzieli się za wariantem I, czyli lokalizacja parkingów w okolicach Alei Jana Pawła i ul. Kościuszki.  – No cóż frekwencja nie była porażająca, ale dziękujemy tym radomszczanom, którzy zechcieli wziąć udział w badaniu. Jego wyniki nie są oczywiście wiążące, ale jest to materiał do przemyśleń. Na pewno nie będzie to stanowiło punktu wyjścia do wybrania konkretnego wariantu, bo to jeszcze nie ten etap - zauważa wiceprezydent Wojciech Ślusarczyk, zwracając uwagę, iż urzędnicy skłaniają się ku ogłoszeniu konkursu na zagospodarowanie centrum. – Rozważamy zamówienie w firmach projektowych koncepcji zagospodarowania centrum, czyli placu 3 Maja z przyległymi ulicami przy takiej możliwości, że pozostawimy radomszczanom wybór wariantu, który im najbardziej odpowiada.

Wiceprezydent Ślusarczyk zwrócił ponadto uwagę na to, iż niedawno zakończone badanie pokazało, że urzędnicy muszą wychodzić do ludzi. – Musimy brać pod uwagę realia, z którymi mamy do czynienia. Wydawało nam się, iż możliwość mailowego wypowiedzenie się spowoduje, iż będziemy mieli do czynienia z setkami głosów. Okazało się zupełnie co innego, tych osób było tylko kilkadziesiąt. Dlatego też obecnie musimy skoncentrować się na bezpośrednich kontaktach z mieszkańcami. Musimy wyjść do ludzi. Doskonałym przykładem było jednodniowe badanie opinii w plenerze, gdzie udało nam się zgromadzić ich około 200 – stwierdza wiceprezydent Ślusarczyk.              

Członkowie Komitetu Sterującego z mieszkańcami zainteresowanymi rewitalizacją centrum miasta spotkają się w  urzędzie miasta we wtorek (16 czerwca) o godz. 14. 00.  – Zapraszamy wszystkich mieszkańców centrum, właścicieli nieruchomości i najemców, ale nie tylko, gdyż spotkanie ma charakter otwarty – mówi wiceprezydent Ślusarczyk, a zarazem przewodniczący Komitetu Sterującego.     

mbb

Więcej o:
rewitalizacja centrum urząd miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE