22 i 23 kwietnia mobilne centrum naukowe „Planeta Energii” gościło w Radomsku na placu przed Miejskim Domem Kultury.
22 i 23 kwietnia mobilne centrum naukowe „Planeta Energii” gościło w Radomsku na placu przed Miejskim Domem Kultury.
Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla uczniów z klasy III „B” oraz pań Moniki Skrzypczak i Elżbiety Kaczmarczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6, za zwycięstwo w III edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA, propagującego wiedzę o energii elektrycznej wśród najmłodszych.
OBSZERNA FOTOGALERIA Z POBYTU PLANETY ENERGII W RADOMSKU
Prawie 2,1 tys. dzieci i ponad 500 dorosłych odwiedziło mobilne centrum naukowe „Planeta Energii”, które przez dwa dni gościło w Radomsku. Kosmiczna ekipa przybyła do miasta dzięki klasie III „B” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 – zdobywcom jednej z dziesięciu nagród głównych w III edycji konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA.
- To dla nas ogromne wyróżnienie i radość, że znaleźliśmy się wśród tegorocznych zwycięzców. Mamy nadzieję, że z wizyty mobilnego centrum naukowego skorzystali także mieszkańcy Radomska – mówi Monika Skrzypczak. – W miasteczku dzieci poprzez zabawę uczą się o trudnych, ale i niezwykle ważnych zagadnieniach związanych z energią elektryczną, a prowadzone pokazy i eksperymenty pozwalają im lepiej je zrozumieć - dodaje.
Co wydarzyło się na „Planecie Energii” w Radomsku?
Już od rana w mobilnym centrum naukowym panowała gorąca atmosfera. Jako pierwsi w miasteczku pojawili się uczniowie ze zwycięskiej klasy z transparentami, które przygotowali na happening dotyczący oszczędnego korzystania z energii elektrycznej. Punktualnie o godz. 9.00 dzieci w towarzystwie profesora Volta i Energoludka przecięły wstęgę i uroczyście otworzyły miasteczko. Następnie w trzech charakterystycznych namiotach „Planety Energii” uczyły się czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie i racjonalnie należy z niej korzystać.
W strefie pierwszej miasteczka największe zainteresowanie najmłodszych wzbudziła prądnica napędzana strumieniem płynącej wody. Eksperyment w prosty sposób wyjaśniał mechanizm działania elektrowni wodnej. Ponadto dzieci z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyły w wyścigu samochodów napędzanych siłą mięśni. W strefie drugiej najmłodsi oglądali film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”. W ostatnim z namiotów dzieci uczestniczyły w pokazach i doświadczeniach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tutaj największe zainteresowanie wzbudziły lewitująca kula oraz generator Van de Graaffa.
- Cieszymy się, że "Planetę Energii" w Radomsku odwiedziło tak wiele dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.
Ile prądu zgromadzili mieszkańcy Radomska w „Sztafecie 10 miast"?
Po godzinie 15. edukacyjne miasteczko ENERGI gościło mieszkańców Radomska. Przy pięknej, słonecznej pogodzie z atrakcji centrum naukowego korzystały całe rodziny. Dodatkowo radomszczanie z ogromnym zapałem i entuzjazmem, za pomocą siły własnych mięśni wytwarzali energię elektryczną podczas sztafety złożonej z rowerków stacjonarnych. Czy zgromadzili jej najwięcej spośród 10 miast, w których gościć będzie „Planeta Energii” i tym samym – zdobyli dodatkową nagrodę dla uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6? Okaże się w czerwcu.
Radomsko to już trzecie miasto na mapie tegorocznej trasy miasteczka „Planeta Energii”. Jeszcze w kwietniu kosmiczna ekipa gościć będzie w Katowicach, skąd pochodzi kolejna zwycięska klasa. Następne wizyty odbędą się w maju.
Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawowała Prezydent Miasta Radomsko Anna Milczanowska.
Patronat honorowy nad programem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus i portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.
Czym jest "Planeta Energii"?
„Planeta Energii” to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, które do tej pory odwiedziło 24 miasta