Niedobór witaminy D – objawy i przyczyny?

Niedobór witaminy D – objawy i przyczyny?

Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Odgrywa ona niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie, dlatego też tak ważnym jest, aby była utrzymywana na odpowiednim poziomie. Jak się jednak okazuje, jej niedobór towarzyszy aż około 90% Polaków. Jakie są objawy niedoboru witaminy D i do czego mogą prowadzić? Odpowiadamy.

Niedobór witaminy D – objawy

Najczęściej występującym niedoborem żywieniowym na świecie, jest niedobór witaminy D. Dotyczy on zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zbyt niski jej poziom, uniemożliwia pełnienie przez witaminę D należycie jej funkcji. Jakie zatem niedobór witaminy D wywołuje objawy? 

Długotrwale obniżony poziom witaminy D może przyczyniać się do osłabienia kości. Na szczęście witamina D, a właściwie jej braki, mogą być w bardzo łatwy sposób uzupełnione. Wystarczy stosowanie odpowiedniej diety oraz suplementacji.

Niedobór witaminy D – przyczyny

Do niedoborów witaminy D może przyczynić się wiele czynników. Podstawowym, jest jednak ograniczony dostęp do promieni słonecznych. W szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się Polska, występuje stosunkowo niewiele dni słonecznych w ciągu roku. Ponadto, zachmurzenia również zmniejszają efektywność produkcji witaminy D w skórze. Dodatkowo, noszenie odzieży ochronnej, czapek i stosowanie kremów z filtrem, wpływa na ograniczoną zdolność do produkcji witaminy D.

Jakie są jeszcze przyczyny niedoboru witaminy D? Otóż z pewnością, niewłaściwa dieta przyczynia się do występowania niedoborów witaminy D w organizmie. Warto wiedzieć, że najwięcej witaminy D znajdziemy w tłustych rybach morskich, nabiale i jajkach. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby włączyć powyższe produkty do swojego menu.

Powodami, dla których mamy do czynienia z niedoborami witaminy D, są również: problemy z wchłanianiem, które szczególnie dotyczą osób z chorobami jelit. Ponadto, na niedobory witaminy D mogą skarżyć się pacjenci, borykający się z problemami wątroby czy zaburzoną pracą nerek. W przypadku tych osób, mogą występować zaburzenia w przekształcaniu witaminy D w jej aktywną formę. Co więcej, stosowanie niektórych leków, również może prowadzić do zakłóceń w przekształcaniu przez organizm lub wchłanianiu witaminy D.

Witamina D3 – jak radzić sobie z jej niedoborami?

W przypadku niedoborów witaminy D, należy szczególnie zadbać o swoją dietę, a także wprowadzić odpowiednią suplementację. W aptekach znajduje się D3 witamina w różnych postaciach. Można wybierać spośród produktów leczniczych (leków), a także suplementów diety. Witamina D3 może występować w formie tabletek, kropli, spray’ów czy kapsułek twist off. Duży wybór wysokiej jakości suplementów i leków bez recepty, możemy znaleźć pod adresem vigalex.pl. Warto zapoznać się z ofertą, gdyż naprawdę jest w czym wybierać.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE