Nie ustają komentarze w sprawie nowego basenu w Radomsku

Nie ustają komentarze w sprawie nowego basenu w Radomsku

W czwartek radni Koalicji Obywatelskiej Rady Miejskiej w Radomsku zorganizowali konferencję podczas której zarzucili prezydentowi działania przez które radomszczanie wciąż nie mogą korzystać z nowego kompleksu basenowego. W piątek – również podczas konferencji, do zarzutów tych odniósł się prezydent Jarosław Ferenc. Z kolei w sobotę konferencję skomentował na swoim facebooku radny Rafał Dębski (KO, były przewodniczący Rady Miasta).

Poniżej publikujemy oświadczenie radnego Rafała Dębskiego.

Szanowny Panie Prezydencie,

Cieszę się, że nasza konferencja prasowa w sprawie budowy basenu odniosła skutek – wreszcie radomszczanie mogli poznać przewidywaną datę otwarcia kompleksu. Szkoda tylko, że podejmuje pan dyskusję dopiero wtedy, gdy urażone zostaje pańskie ego – a wtedy robi to pan w sposób nie merytoryczny, manipulując i przeinaczając fakty.

Czytaj też: Prezydent jest odpowiedzialny za tę fuszerkę. Konferencja radnych opozycyjnych przy basenie „Aquara” w Radomsku

Jeśli radni mogą, to pomagają – tak jak apelując i motywując pana do złożenia wniosku o dofinansowanie tej inwestycji z środków zewnętrznych – dzięki czemu udało się pozyskać ponad 7 mln złotych. Nie mylmy jednak kompetencji władzy uchwałodawczej z rolą organu wykonawczego. Radni sprawują funkcję kontrolną – i mamy prawo i obowiązek z tej możliwości skorzystać. Sprawowanie funkcji Prezydenta Miasta nikogo nie czyni osobą wszechwiedzącą i nieomylną. Jeśli radni Koalicji Obywatelskiej pytają o budowę basenu, to dlatego, że to właśnie dzięki naszym głosom została zatwierdzona decyzja o realizacji tej inwestycji – jednej z najważniejszych i najdroższych w ostatnich latach.

Czytaj też: Jarosław Ferenc ostro odpowiada radnym z Koalicji Obywatelskiej

Od „momentu wbicia łopaty” w czerwcu 2019 roku do pamiętnej komisji rozwoju w listopadzie 2020 roku nie informował pan radnych o problemach z budową basenu, a jedynie o postępach prac – nie uważa pan, że to znacząca różnica? A kiedy już pan o tym poinformował – zrobił pan to na konferencji prasowej, a nie na komisji ani sesji – wymieniając ponad 100 usterek. Naprawdę nie dało się ich zauważyć wcześniej?

Znamy prawo i wiemy, jak wyłania się wykonawcę takie j inwestycji. Chcielibyśmy wierzyć, że dochował pan należytej staranności określając warunki zamówienia, tak by wyłonić wykonawcę dysponującego odpowiednim doświadczeniem w budowie tego typu obiektów – wszak chodzi o inwestycję wartą 33 mln złotych. Chcemy wierzyć, że przeanalizował pan możliwość odrzucenia oferty ze względu na rażąco niską cenę (art. 226 Ustawy Prawo zamówień publicznych). Chcemy wierzyć, że presja szybkiego podpisania umowy nie wiązała się z chęcią wykazania sukcesu na potrzeby kampanii wyborczej.

Wiemy, ze budowa takiego obiektu to skomplikowany proces – tym bardziej dziwi nas, że w lutym 2021 roku, kiedy zaostrza się spór z wykonawcą, z urzędu odchodzi wiceprezydent odpowiedzialny za tę inwestycję? Za całkowicie kuriozalny należy uznać fakt, że 21 maja przedstawiciele urzędu miasta podpisują protokół finansowo-rzeczowy inwestycji z datą 16 grudnia 2020! Na jakiej podstawie zamierza pan teraz naliczyć ewentualne kary za opóźnienie w oddaniu obiektu do użytku? Jak wiele podobnych błędów i przeoczeń kryją liczne segregatory z dokumentami, które prezentował pan podczas konferencji?

Więcej o:
radomsko nowy basen radomsko komentarze otwarcie basenu rafał dębski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE