Nie taki rak straszny...

Nie taki rak straszny... Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Obchodzony w tym tygodniu Światowy Dzień Walki z Rakiem to czas, w którym przybliżamy istotę badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzielił się dr n. med. Łukasz Rajchert ze Szpitala im. Kopernika w Łodzi, który pracuje również w Przychodni Specjalistycznej przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Nie taki rak straszny, jak go malują

Stereotypowo, kiedy słyszymy diagnozę „rak”, kojarzy nam się to z chorobą, która prowadzi do śmierci. Straszna i nieuleczalna... Ale w dzisiejszych czasach medycyna dysponuje różnymi metodami diagnostycznymi, które są w stanie wykryć wczesną fazę nowotworu, a tym samym znacząco zwiększyć szanse pacjenta na powrót do zdrowia. Jak nie dopuścić do rozwoju choroby nowotworowej? To bardzo proste! Dbać o siebie i korzystać z badań profilaktycznych.

Profilaktyka jest niebywale ważna. Daje informacje na temat naszego zdrowia i pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania.

- W chorobach nowotworowych swoistym dekalogiem jest panel zaleceń znany jako „Europejski kodeks walki z rakiem”. Mówi on o 12 prostych zasadach, których warto się trzymać. Zalecenia odnoszą się mi.in. do prawidłowej diety, roli aktywności fizycznej czy unikania używania tytoniu w żadnej postaci. Jednym z ważniejszych punktów jest właśnie korzystanie z badań profilaktycznych, np.: profilaktyczna mammografia, przesiewowe badanie cytologiczne w kierunku wykrywania wczesnego raka szyjki macicy, badanie kolonoskopowe, badania jelita grubego czy badania urologicznego prostaty - mówi dr n. med. Łukasz Rajchert.

- Samobadnie również jest niesamowicie ważne. Znamy własne ciało, więc szybko zorientujemy się, jeśli coś będzie nie tak - przypomina dr Łukasz Rajchert.

- Poza tym samobadanie uczy odpowiedzialności za własne zdrowie, a bez tego nie da się nikogo wyleczyć, uratować albo zdrowo przeprowadzić przez całe życie. Jeśli ktoś zauważy u siebie niepokojące objawy, np. chudnięcie bez stosowania jakiejkolwiek diety, powinno być to sygnałem ostrzegawczym. Warto wtedy zastanowić się, kiedy byłem/byłam na badaniach, zadbać o siebie i się przebadać - dodaje.

Rak nie zna metryki

Z roku na rok coraz częściej choroby nowotworowe zostają zdiagnozowane u osób młodych. Kiedyś uważano, że dotyka tylko starsze pokolenie - rzeczywistość jednak jest całkowicie inna.

- Radomsko nie wyróżnia się na mapie Polski czy Europy, jeśli chodzi o zachorowalność. Panel pacjentów jest bardzo podobny. Niższy wiek wykrywania chorób nowotworowych wynika z dwóch aspektów. Po pierwsze to kwestia środowiskowa. Żyjemy w środowisku bardziej zanieczyszczonym, nie dbamy o siebie, mamy nadwagę lub często otyłość. Jesteśmy przez to bardzie narażeni na występowanie chorób nowotworowych niż np. nasi dziadkowie. Po drugie, dzięki postępowi medycyny i diagnostyki oraz zwiększonej dostępności do sprzętu medycznego potrafimy wykrywać coraz wcześniejsze postacie chorób nowotworowych, niż choćby 30 lat temu, kiedy pacjenci z wykrytym rakiem przychodzili zbyt późno na leczenie. Owszem, były to osoby starsze, ale równocześnie z bardziej zaawansowaną chorobą nowotworową. Teraz możemy wcześnie wykryć raka, przez co także i wiek pacjentów jest niższy - wyjaśnia dr n. med. Łukasz Rajchert.

- Poradnia onkologiczna w Szpitalu Powiatowym w Radomsku prowadzi opiekę wszystkich pacjentów z rozpoznaniem nowotworu złośliwego lub łagodnego czy też podejrzenia nowotworu. Najczęściej diagnozujemy panie z chorobą nowotworową piersi lub trzonu macicy oraz panów z rakiem płuca i prostaty. Taki sam procent u kobiet jak i u mężczyzn stanowią: rak jelita grubego i rak skóry. Warto tutaj nadmienić, że choroba nowotworowa piersi dotyka także mężczyzn - szczególnie tych powyżej 40 roku życia. Panowie, którzy zauważyli twardy guzek, który rośnie pod brodawką, powinni udać się na badania USG. Powinni również pamiętać o wizycie u urologa i badaniu prostaty, a także o badaniu jelita grubego (zalecane po 50 roku życia) - mówi doktor Rajchert.

Wczesne wykrycie to jest życie - nie bój się badać

- Jeśli wykryjemy nowotwór we wczesnej postaci, leczenie jest mało agresywne, krótkotrwałe i skuteczne, czyli pozwala pacjentom wrócić do pełnej jakości życia – nic z tego życia nie zabierając - ani długości, ani kondycji. Nasze przychodnie są pełne osób, które przychodzą do nas po latach od diagnozy - kontrolują stan swojego zdrowia i cieszą się życiem. Warto w każdym momencie zadbać o siebie, poddać badaniu i leczyć. Współczesna medycyna i my lekarze mamy duże możliwości, aby tych pacjentów uratować - poprowadzić przez życie bez choroby nowotworowej - podkreśla doktor Rajchert.

- Często słyszę od pacjentów w podeszłym wieku, że już swoje przeżyłem i mogę umierać. Ale nie żyjemy sami. Mamy rodzinę: męża, dzieci, wnuki - i to dla nich też żyjemy. Jeżeli nie dla siebie samych - to trzeba żyć dla bliskich - przekonuje dr n. med. Łukasz Rajchert.

Szybka terapia onkologiczna kontra COVID

- COVID nas nie zatrzymał. Przez pewien czas w pierwszej fazie pandemii, nie znając wszystkich aspektów, pewne rzeczy zostały przesunięte. Odroczone zostały operacje nie związane z terapią onkologiczną. Pacjenci nowotworowi byli i są diagnozowani i leczeni. Wstrzymaliśmy niektóre procedury, np. drugie etapy rekonstrukcji piersi. Były to pacjentki, które przeszły schemat leczenia onkologicznego i były zdrowe. Dla ich bezpieczeństwa - w sytuacjach, kiedy było to możliwe - odraczaliśmy takie zabiegi. Tak było wiosną, ale teraz idzie to wszystko normalnym rytmem. Z zachowaniem reżimu sanitarnego i obostrzeń, utrzymujemy tempo i tryb naszego postepowania - zapewnia doktor Rajchert.

Szpital Powiatowy w Radomsku kompleksowo zajmuje się pacjentami onkologicznymi dzięki temu, że realizuje badania profilaktyczne, dysponuje wyszkoloną kadrą medyczną i odpowiednim sprzętem. Pacjenci mogą liczyć na opiekę znakomitych specjalistów:

  • dr n. med. Łukasz Rajchert - specjalizacja chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna - zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z chorobami nowotworowymi, głównie rakiem piersi;
  • lek. med. Łukasz Rogulski - specjalizacja chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna – oraz dr.n.med Łukasz Rajchert wykonują zabiegi chirurgiczne w obrębie szpitala;
  • dr n. med. Andrzej Kałmuk - specjalista onkologii klinicznej i pediatrii – jest Kierownikiem Oddział Dziennego Chemioterapii.

W szpitalu pracuje także dwójka znakomitych specjalistów onkologów: Joanna Stępień - Lizura oraz Jakub Lizura.

- Jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. Współpracujemy też z ośrodkami radioterapii, które są dopełnieniem terapii onkologicznej i pozwalają na kompleksowe leczenie pacjenta. Programy lekowe czy standard zabiegów, które wykonujemy w Szpitalu Powiatowym w Radomsku, nie rożni się niczym od tego, co otrzymuje pacjentka w Berlinie czy Rzymie - podkreśla dr n. med. Łukasz Rajchert.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego zdecydował o przedłużeniu na 2021 rok umowy z lekarzem onkologiem. Dzięki temu mieszkańcy naszego powiatu nadal będą mogli korzystać z bezpłatnych porad onkologicznych.

---

dr n. med. Łukasz Rajchert ze Szpitala im. Kopernika w Łodzi przyjmuje w Przychodni Specjalistycznej przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Na wizytę można umawiać się bez skierowania wystawianego przez lekarzy POZ.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
radomsko szpital radomsko onkologia leczenie łukasz rajchert
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE