„NIE nowotworom u dzieci” – w Radomsku trwają profilaktyczne badania USG

„NIE nowotworom u dzieci” – w Radomsku trwają profilaktyczne badania USG Fot. UM Radomsko

W dniach 21-22 października Fundacja Ronalda McDonalda przeprowadza w Radomsku kompleksowe badania ultrasonograficzne dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Nowa formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5 proc. z nich.

Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów. Czas potrzebny na badanie to około 15 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.


Ambulans Fundacji to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się poczekalni rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

Z badań w ambulansie od początku działania programu skorzystało już ponad 76 tys. dzieci.

Więcej o:
radomsko profilaktyka badania usg dzieci fundacja rolanda mcdonalda
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE