Nie daj się zaskoczyć i wymień opony na zimowe zanim spadnie pierwszy śnieg

Nie daj się zaskoczyć i wymień opony na zimowe zanim spadnie pierwszy śnieg Fot. pixabay.com

Jak co roku o tej porze kierowcy zadają sobie pytanie kiedy zmienić opony na zimowe. Początek jesieni jest to odpowiedni moment, aby głęboko się zastanowić nad zmianą ogumienia.

W niektórych krajach europejskich wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa. W Polsce choć nie jest to uregulowane prawnie, zaleca się ich używanie. Brak zimowego ogumienia nie poskutkuje mandatem karnym, policja przypomina o pogorszonej przyczepności i związanym z tym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kiedy i dlaczego należy zmienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe = bezpieczeństwo! Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur jest zmiana opon z letnich na zimowe. Wielu producentów ogumienia zaleca wymianę, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki.

„Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, że opona miękka zapewnia wysoką przyczepność. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Skutkuje to zwłaszcza skróconą drogą hamowania.

Informacja: policja.pl

Więcej o:
Nie daj się zaskoczyć i wymień opony na zimowe zanim spadnie pierwszy śnieg Radomsko Radomsko Nie daj się zaskoczyć i wymień opony na zimowe zanim spadnie pierwszy śnieg
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE