NFZ zapłaci za testy „combo”

NFZ zapłaci za testy „combo” Fot. pixabay.com

W czwartek, 5 stycznia 2023 r. minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – podkreślał szef resortu zdrowia. 

Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty testu i jego wykonania. Jest zarządzenie prezesa NFZ

W poniedziałek, 9 stycznia, tuż po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego.

WAŻNE!

Dla pacjentów POZ testy są bezpłatne.

Do wszystkich poradni POZ został wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

- W Łódzkiem w okresie 23-31 grudnia 2022 r. odnotowano 20 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Testy Combo u lekarza POZ pozwolą odróżnić grypę od innych infekcji. Za test i jego wykonanie zapłaci NFZ – podkreśla Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

  • Poradnie POZ mogą wykonywać tzw. testy combo na NFZ, czyli testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą (typu A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV.
  • Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie o zasadach rozliczania testów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
  • NFZ zapłaci za sam test i za jego wykonanie pacjentowi.

Szybka diagnoza ułatwi ustalenie właściwego leczenia

Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii.

Na test 3 w 1 kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaapelowała do lekarzy, aby ci nie wypisywali, a do pacjentów, aby nie oczekiwali wypisania antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych.

­– Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.

Więcej o:
nfz testy testy combo grypa covid

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE