NFZ zachęca do szczepień przeciwko grypie

NFZ zachęca do szczepień przeciwko grypie Fot. pixabay.com

Powoli zbliżamy się do okresu jesienno – zimowego, kiedy ryzyko zachorowania na grypę jest zdecydowanie większe. Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania ze szczepień.

Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia.

Grypa:

- rozwija się bardzo szybko (wirus szybko się namnaża)

- pojawia się wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy

- chory odczuwa bóle mięśniowe

- towarzyszy jej ogólne uczucie osłabienia i rozbicia

- niekiedy pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.

Rozpoznanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił otwarty nabór dla placówek medycznych oraz aptek ogólnodostępnych które chcą szczepić przeciwko grypie.

Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie (wraz z załącznikami), przez ePUAP. Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z pozostałymi Oddziałami przyjmują wnioski do 30 września 2022 r.

Za podanie szczepionki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Placówki medyczne (podmioty lecznicze) i apteki ogólnodostępne mogą szczepić przeciwko grypie po spełnieniu kilku kryteriów. Przede wszystkim konieczny jest personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie u pacjenta, a także posiadanie zgłaszającego się odpowiedniego pomieszczenia, gdzie będzie można przeprowadzić takie szczepienie.

Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. W efekcie informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna przez pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta.

Za każde szczepienie przeciwko grypie placówka medyczna i apteka otrzyma 21,83 zł.

Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie (wraz z załącznikami), przez ePUAP. Oddziały Wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski do 30 września 2022 r.

Z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mogą skorzystać osoby powyżej 75 r. życia oraz kobiety w ciąży. Z 50 proc. refundacji mogą zaś skorzystać osoby z obniżoną odpornością oraz pacjenci powyżej 60 roku życia. Pozostali zapłacą 100 proc. za szczepionkę.

Więcej o:
radomsko nfz szczepienia grypa szczepienia grypa

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE