Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Społecznej Akademii Nauk organizuje czas nie tylko seniorom, ale ze swoimi inicjatywami często trafia do dzieci.
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Społecznej Akademii Nauk organizuje czas nie tylko seniorom, ale ze swoimi inicjatywami często trafia do dzieci. Przykładem tego była realizacja projektu „Moja planeta bez elektrośmieci”, w który włączone zostały przedszkolaki.
Projekt polegał na zbieraniu do przygotowanych kartonów niepotrzebnych kalkulatorów, telefonów, suszarek, żelazek, gniazdek, laptopów, latarek, małego sprzętu agd, baterii itp. Zbiórka trwała w niektórych szkołach i przedszkolach w Radomsku od 29 września do 5 grudnia. - Dzięki temu tak ważny temat cywilizacyjny za pośrednictwem osób dorosłych, w tym także seniorów, stanie się inspirującym przekazem dla młodszego pokolenia. W efekcie wspólne rozmowy i odpowiedzialne działania przyczynią się do tego, aby nasza planeta stała się lepszym miejscem do życia dla nas i dla naszych dzieci, wnuków – mówi Ewa Kaczmarczyk, koordynator akcji i prezes UTW SAN.
Zbiórkę poprzedziła projekcja edukacyjnego filmu: „Opowieść o rzeczach”. Informacje o elektrośmieciach wszyscy mogli uzyskać również z rozdanej wcześniej publikacji pt. „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – wyzwania XXI wieku”.
- Organizacja takiej imprezy to koszt i zaangażowanie wielu osób. Dlatego w naszej akcji wykorzystałam takie miejsca, gdzie już była frekwencja i stałe terminy spotkań, np. wykłady, sekcje itp. W szkołach bardzo chętnie włączono się do współpracy. Dla każdego, kto przyniósł zużyty sprzęt, organizator projektu zapewnił zabawkę ekologiczną i edukacyjne kredki – dodała Ewa Kaczmarczyk.