Nasi na Ukrainie

Od 6 do 9 listopada 2013 r. na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Charkowie delegacja Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku przebywała na Ukrainie.

Od 6 do 9 listopada 2013 r. na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Charkowie delegacja Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku przebywała na Ukrainie.
fot. Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
Głównym celem wizyty było otwarcie przygotowanej przez nasze muzeum wystawy planszowej pt. „Sława i zapomnienie. Henryk Siemiradzki 1843-1902” w charkowskim Muzeum Sztuk Pięknych oraz udział w konferencji naukowej w tamtejszym Domu Uczonych ph. „Znaczenie malarstwa historycznego w budowaniu tożsamości narodowej”.

Podczas konferencji kustosz Małgorzata Borek zaprezentowała Radomsko i Strzałków, wygłaszając odczyt pt. „Strzałków - drugi dom Siemiradzkiego”.

Inspiracją do nawiązania współpracy była postać wielkiego polskiego malarza Henryka Hektora Siemiradzkiego, który urodził się w podcharkowskich Pieczenigach, a zmarł w swoim majątku w Strzałkowie.

Dyrektor muzeum Krzysztof Zygma oraz kurator wystawy Małgorzata Borek zwiedzili szkołę noszącą imię artysty, położoną w sąsiedztwie miejsca urodzenia Siemiradzkiego (budynek już nie istnieje), a także złożyli kwiaty przed pomnikiem mistrza.

Kolejne punkty wizyty to zwiedzanie Muzeum im. Repina w Czugujewie, spotkanie z organizacjami polskimi oraz wizyta w Ukraińsko-Polskim Centrum Kultury i Nauki na Uniwersytecie im. Karazina w Charkowie.
W ostatnim dniu pobytu wspólnie z Janem Granatem, konsulem generalnym RP, delegacja z Radomska złożyła kwiaty i zapaliła znicze na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie (Piatichatki).

Informacja Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku.

Więcej o:
muzeum muzeum regionalne wizyta ukraina
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE