Narodził się Budżetek

Za nami półmetek działań związanych z promocją budżetu obywatelskiego. Właśnie dziś (26 lipca) nastąpił moment przełomowy, bo narodził się nowy mieszkaniec miasta – Budżetek.

Za nami półmetek działań związanych z promocją budżetu obywatelskiego. Właśnie dziś (26 lipca) nastąpił moment przełomowy, ponieważ dalsze działania związane z promocją budżetu partycypacyjnego przejął nowy mieszkaniec miasta – Budżetek.Budżetek narodził się pośród radomszczan w parku na placu 3 Maja. W przyjściu na świat pomogły mu dzieci. Jego dalsze życie będzie przebiegało także wśród radomszczan, bo Budżetek ma do wykonania bardzo istotne zadanie.

- Pomysł powołania do życia Budżetka wyszedł od zespołu, a w zasadzie od Kamila Bugdala, który wymyślił postać, żywą osobę, nowego obywatela miasta promującego budżet obywatelski - wyjaśnia Anna Jadachowska, członek zespołu konsultacyjnego. - Chodziło nam o to, aby ta postać była elegancka, ponieważ Budżetek to ważna osoba, która ma przed sobą ważne zadanie, bo musi pomóc mieszkańcom w zrozumieniu idei budżetu obywatelskiego, a nam w jego promocji. Chcemy, aby Budżetek motywował ludzi do głosowania na poszczególne projekty, a tym samym do uczestniczenia w życiu społecznym Radomska – dodaje.

- Będę zachęcał mieszkańców Radomska, żeby dzielili się swoimi pomysłami, składali projekty i nie bali się tego, że zostanie odrzucony. Każdy pomysł się liczy – przekonuje Budżetek (Stanisław Mucharski).

To już półmetek działań zespołu konsultacyjnego. Przed nim stoją kolejne zadania równie ważne jak te już zrealizowane.

- Za nami okres przygotowań i promocji budżetu obywatelskiego. Chcieliśmy jak największą liczbę mieszkańców zapoznać z budżetem obywatelskim i zachęcić do włączenia się do niego – mówi Hanna Gorczyńska, koordynator zespołu. - Dziś minęła połowa naszych działań. Teraz będą one miały trochę inny charakter. Nie będzie nas tak mocno widać na ulicach miasta z mieszkańcami. Teraz skupimy się na pomocy mieszkańcom w wypełnianiu formularzy, przygotowaniu kosztorysów, czyli wszystko to co jest związane z projektami. Ponownie na ulicach pojawimy się już przed samym głosowaniem, czyli w listopadzie. Będziemy wtedy zachęcać radomszczan do głosowania na wybrane projekty - dodaje.

Już teraz wiadomo, że wielu mieszkańców, a także grup radomszczan ma pomysły i chce je realizować w ramach budżetu obywatelskiego. Do inicjatywy włączyły się też placówki oświatowe. Są jednak - jak mówi Hanna Gorczyńska - obawy o to, czy niektóre projekty nie będą zbyt kosztochłonne, jak na tak ograniczone środki budżetu czyli 250 tys. na każdy spośród 4 obszarów.

Narodzinom Budżetka towarzyszył „Koncercik pod chmurką” chóru „Złocisty Promień” działającego przy Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Radomsku oraz Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej.


kt

Więcej o:
budżet promocja budżetek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE