Narodowe Czytanie Nowel w bibliotece w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza wszystkich do udziału w kolejnej już odsłonie akcji Narodowego Czytania, która odbędzie się w sobotę 7 września o godz. 11.00. Podczas tegorocznej edycji para prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.

W tym roku Narodowe Czytanie w Radomsku odbędzie się również w filiach MBP, m.in. w oddziałach na ulicach Batorego 3, Piastowskiej 10 i Jagiellońskiej 16.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie, Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybranych zostało osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

    1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
    2. Dym – Maria Konopnicka
    3. Katarynka – Bolesław Prus
    4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
    5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
    6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
    7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
    8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii

– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja ta organizowana jest od 2012 roku. Podczas pierwszej edycji wspólną lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W kolejnych było czytanie dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Lalki Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesela Stanisława Wyspiańskiego oraz Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Więcej o:
narodowe czytanie nowel radomsko mbp radomsko bilioteka w radomsku narodowe czytanie narodowe czytanie w radomsku
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE