Narodowe Czytanie już w sobotę w MBP w Radomsku

Narodowe Czytanie już w sobotę w MBP w Radomsku Fot. mat. organizatora

Prezydent Radomska i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku zapraszają do wspólnego Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie 2022 to XI edycja akcji, której celem jest popularyzacja kanonu literatury polskiej. W 2012 roku zainicjował ją Prezydent RP Bronisław Komorowski wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku spotkamy się, aby wspólnie przeczytać również dzieło wieszcza. Tym razem będą to Ballady i Romanse, które miały premierę 200 lat temu w Wilnie. To wydarzenie zapoczątkowało romantyzm w Polsce. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Zbiór zawiera 14 utworów: Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół, To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj albo Próby przyjaźni, Lilije, Dudarz.

Narodowe Czytanie 2022 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku 3 września o godzinie 11.00.

Więcej o:
radomsko mbp radomsko biblioteka radomsko narodowe czytanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE