Narodowe Czytanie Balladyny w MBP w Radomsku czas zacząć

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, kolejny rok włącza się w akcję Narodowego Czytania. 5 września, czytany jest utwór Juliusza Słowackiego – Balladyna.

- W tym roku pandemia koronawirusa nie pozwala nam się wspólnie spotkać w bibliotece. Dlatego serdecznie zapraszam do czytania on-line. Czytajcie Balladynę, Juliusza Słowackiego i nagranie przeczytanego fragmentu przesyłajcie na adres mailowy bądź na facebookowy profil biblioteki – mówi Anita Janczak, dyrektor MBP w Radomsku.

- Serdecznie zapraszam wszystkich radomszczan do czytania Balladyny. Czytajmy, aby razem poznać piękno polskiej literatury – zachęca prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończonyw grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku, było to Przedwiośnie, Stefana Żeromskiego. Rok później –  zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Więcej o:
narodowe czytanie czytanie balladyny mbp radomsko biblioteka w radomsku

Załączniki

juliusz_slowacki_balladyna.pdf

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE