Radomsko, Łódzkie 21.0o Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019

Narada roczna w KP PSP

Miasto
Tomasz Kolmasiak

30 stycznia strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku na naradzie rocznej podsumowali miniony rok 2018 i nakreślili plany na rok bieżący.

Mówiono nie tylko o wyjazdach alarmowych, ale także o szkoleniach i inspekcjach jednostek OSP na terenie powiatu. Tych jest łącznie 97, jednak w ubiegłym roku na akcję wyjechało 51 straży. Do najbardziej obłożonych wyjazdami należą jednostki z Przedborza, Stobiecka Miejskiego i Kamieńska.

W minionym roku na terenie powiatu radomszczańskiego doszło do 1613 zdarzeń, z których niespełna 70 procent to miejscowe zagrożenia, w tym wypadki samochodowe, a jedynie 25 procent stanowiły pożary. Niespełna ponad 5 procent wszystkich wezwań to alarmy fałszywe. Podczas narady zaprezentowano statystyki dotyczące ubiegłego roku. Warto podkreślić, iż jedyna osoba, jaka zginęła w 2018 roku w wyniku pożaru, była tak naprawdę ofiarą wypadku samochodowego. Jednym z częstych powodów wezwań strażaków, są owady błonkoskrzydłe. Z roku na rok liczba takich akcji rośnie.

Państwowa Straż pożarna cały czas modernizuje swój tabor oraz sprzęt gaśniczy. W ubiegłym roku pozyskano średni samochód ratowniczo - gaśniczy IVECO, wartą ponad 2 mln zł drabinę mechaniczną IVECO – MAGIRUS oraz mikrobus marki Peugeot, zakupiony przy udziale środków samorządowych – miasta Radomska, Powiatu Radomszczańskiego oraz gminy Kamieńsk. Podczas spotkania burmistrz Kamieńska Bogdan Pawłowski otrzymał podziękowanie za wsparcie dla straży. Takie samo przekazano też na ręce przedstawiciela poseł Anny Milczanowskiej.

W tym roku Komenda Powiatowa zamierza się skupić m.in. na dalszym unowocześnieniu swojej siedziby. Zaplanowano modernizację stanowiska do przeglądów i konserwacji sprzętu ODO – zakup myjki i suszarki automatycznej do masek, remont klatki schodowej i korytarza, a także sanitariatów w starej części komendy oraz instalację klimatyzacji w pomieszczeniu świetlicy szkoleniowej.

W zeszłym roku wykonano już część prac modernizacyjnych na terenie radomszczańskiej komendy. Dzięki środkom pozyskanym z komendy wojewódzkiej PSP w Łodzi wykonano remont utwardzenia placu manewrowego.

komentarze