Napoje w wigilijnym menu

Napoje w wigilijnym menu Fot. pixabay.com

Tradycja wigilijna wskazuje listę dwunastu potraw, które w dniu Bożego Narodzenia powinniśmy podać naszym gościom na świątecznym stole. A co z napojami? Obowiązkowy kompot z suszu przez swój specyficzny smak ma tyle samo zwolenników co przeciwników i może nie znaleźć uznania pośród najmłodszych uczestników wydarzenia, którzy szybko upomną się o inny napój. Co zatem wybrać?

Ciekawym urozmaiceniem wigilijnego menu mogą być napoje na bazie wody lub mleka z aromatycznymi dodatkami, zaś smak potraw wyeksponuje podana do dań naturalna woda mineralna.

Wiele osób z rodzinnego domu wyniosło zwyczaje, dotyczące organizacji Świąt i wigilijnego menu. Również w Internecie czeka mnóstwo porad i inspiracji, zarówno kulinarnych, dotyczących samego przygotowywania potraw, jak i ustrojenia choinki czy zapakowania prezentów. Co jednak zaproponować gościom do picia podczas uroczystości i jakie napoje postawić na stole obok wigilijnych potraw? To pytanie tym trudniejsze, gdy wśród biesiadników obecne są małe dzieci, które często na rodzinnych wydarzeniach są najbardziej wymagającymi gośćmi.

Zobacz: Ile kalorii mają wigilijne potrawy, czyli obfitość na świątecznym stole

Wigilijne menu obfituje w potrawy o wyrazistych smakach, o czym warto pamiętać w momencie dobierania napojów do kolacji. W tym wypadku nie sprawdzą się kolorowe napoje gazowane, które nie dość, że nie współgrają z charakterem wydarzenia, to zwykle obfitują w cukier i wzmacniacze smaku, przez co stanowią obciążenie dla naszego organizmu, który dostatecznie już wymęczyła piąta dokładka pysznego makowca. Co więc pić w zamian, w tym uroczystym dniu?

Rozwiązanie uniwersalne – woda mineralna

Równie ważne jak to, ile płynów przyjmujemy dziennie jest to, po jakiego typu napoje sięgamy. Ta zasada, którą powinniśmy kierować się w codziennej diecie, na mocy zyskuje podczas świąt, kiedy nasz jadłospis obfituje w ciężkostrawne wigilijne smakołyki. Jeśli dotychczas nie przykładaliśmy do tego większej wagi, wyrobienie nawyku picia czystej wody powinno znaleźć się wysoko na liście naszych noworocznych postanowień. Pozbawiona cukru i zbędnych kalorii, wspiera zdrowy rozwój i procesy zachodzące w organizmie, dlatego regularnie powinni ją spożywać zarówno dorośli, jak i dzieci. Na wigilijnej kolacji woda o neutralnym smaku stanowi idealne uzupełnienie dań słodkich i wytrawnych.

Wigilia w nowoczesnym wydaniu

Woda może być również doskonałą bazą do wymyślnych bezalkoholowych drinków i kolorowych napojów, inspirowanych klimatem świąt. Aby uzyskać orzeźwiającą świąteczną lemoniadę, do dzbanka z wodą dodajmy cząstki cytrusów, takich jak pomarańcza, cytryna czy mniej oczywisty grejpfrut. Szczypta cynamonu i goździków pogłębi smak napoju nadając mu gwiazdkowy charakter. Sympatycy słodkości mogą wzbogacić go łyżką miodu, co nie tylko pozytywnie wpłynie na smak napoju, ale jest też bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Więcej o:
boże narodzenie 2019 boże narodzenie radomsko wigilia święta radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE