Najważniejsze umiejętności nowoczesnego piłkarza

Najważniejsze umiejętności nowoczesnego piłkarza

Aby osiągać sukcesy w tym sporcie, trzeba mieć bardzo duże kwalifikacje. W futbolu jest gigantyczna konkurencja. W końcu każdy chce być drugim Lionelem Messim, Cristiano Ronaldo, czy Robertem Lewandowskim. Okazuje się, że tutaj potrzebne są nie tylko kwalifikacje stricte boiskowe, które różnią się w zależności od pozycji na placu gry. Bardzo duże znaczenie ma także umiejętność radzenia sobie z presją, a także odpowiednie „sprzedawanie” swojego wizerunku.

Wymagania różnią się w zależności od pozycji na boisku

Przede wszystkim piłkarz powinien potrafić grać w piłkę. A nie zawsze jest tak w praktyce. Jeśli ktoś np. przynajmniej od czasu do czasu ogląda spotkania polskiej PKO BP Ekstraklasy, to może odnieść wrażenie, że niektórzy zawodnicy są szybcy, wydolni, nie brakuje im siły, ale… przeszkadza im futbolówka. Na pewno wymagania stawiane nowoczesnemu piłkarzowi zależą zaś od pozycji. Dobrej klasy bramkarz zazwyczaj jest dość wysoki i ma duży zasięg ramion. 

Dzięki temu może swobodnie wyłapywać dośrodkowania lecące w jego kierunku. Ważna jest nie tylko gra na przedpolu, ale także na linii bramkowej. Dobry bramkarz powinien być szybki i mieć znakomity refleks. Wówczas dziennikarze publikujący newsy sportowe - na rozmaitych portalach - mogą uznać danego golkipera za jednego z najlepszych w swoim fachu. Na pewno przydaje się także umiejętność bronienia rzutów karnych. Pokazały to chociażby niedawno zakończone Mistrzostwa Świata w Katarze.

Dobry środkowy obrońca musi na pewno być zaś silny i zwrotny. Liczy się to, by np. często wygrywał pojedynki główkowe. Boczni defensorzy muszą w dzisiejszych czasach nie tylko efektywnie bronić. Ważne jest także umiejętne podłączanie się do gry ofensywnej, dokładne centrowanie itp. Boczni defensorzy są zazwyczaj nieco niżsi, ale przez to bardziej dynamiczni w swoich poczynaniach. Pomocnicy muszą mieć wizję gry. Często od ich nieszablonowych zagrań zależy to, czy napastnik będzie miał szansę na strzelenie gola. Z kolei najbardziej wysunięci piłkarze powinni mieć smykałkę do wykańczania akcji w polu karnym przeciwników.

Trzeba umieć rywalizować pod presją

Nowoczesny piłkarz posiada nie tylko odpowiednie kwalifikacje stricte odnoszące się do tej dyscypliny sportu. Bardzo ważne jest także nastawienie mentalne. Porządny piłkarz jest w stanie przełożyć to, co pokazuje na treningu, na mecze o punkty. W różnych rozgrywkach. W wielkiej piłce nie brakuje wymagań, a także stresu. Nie każdy sobie z tym radzi. Dlatego naprawdę wielkie kariery robią tylko ci, którzy wiedzą, jak rywalizować pod presją.

Ważny jest także odpowiedni marketing

W dzisiejszych czasach nie można zapominać o byciu aktywnym w social mediach. Oczywiście, wielcy piłkarze nie robią tego samodzielnie, ponieważ mają od tego swoich ludzi. Fakt jest jednak faktem. Warto dodawać np. posty na Instagramie, aby kibice wiedzieli, co dzieje się u konkretnego zawodnika. Im więcej fanów, tym więcej obserwujących, lajkujących itd. A te liczby mogą mieć znaczenie np. w czasie ustalania nowego kontraktu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE