Najbardziej przydatne narzędzia kuchenne: obszerny przewodnik

Najbardziej przydatne narzędzia kuchenne: obszerny przewodnik

Jak wie każdy doświadczony kucharz domowy, posiadanie odpowiednich narzędzi może mieć ogromne znaczenie w kuchni. Od przygotowywania składników po gotowanie i serwowanie potraw, dobrze zaopatrzona kuchnia może uczynić ten proces przyjemniejszym i wydajniejszym. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najbardziej przydatnych narzędzi kuchennych, które każdy domowy kucharz powinien mieć pod ręką.

Noże

Dobry zestaw noży jest niezbędny w każdej kuchni. Od krojenia i krojenia w kostkę po mielenie i siekanie, ostry, wytrzymały nóż może szybko uporać się z każdym składnikiem. Istnieje kilka rodzajów noży, które są niezbędne w dobrze wyposażonej kuchni:

 • Nóż szefa kuchni: Jest to wszechstronny nóż, który może być używany do szerokiego zakresu zadań, w tym siekania, krojenia w kostkę i mielenia. Zwykle jest większy niż inne noże, z szerokim ostrzem, które zwęża się do ostrego końca.
 • Nóż do obierania: Ten mały, ostry nóż doskonale nadaje się do obierania i krojenia małych owoców i warzyw.
 • Nóż ząbkowany: znany również jako nóż do chleba, ten nóż ma ostrze przypominające piłę, które idealnie nadaje się do krojenia chrupiącego chleba lub miękkich owoców i warzyw.
 • Nóż do trybowania: Jak sama nazwa wskazuje, nóż ten przeznaczony jest do usuwania kości z mięs. Ma cienkie, elastyczne ostrze, które z łatwością manewruje wokół kości.

Oprócz tych podstawowych noży dostępne są również noże specjalistyczne do zadań takich jak filetowanie ryb czy krojenie mięsa. Chociaż nie jest konieczne posiadanie każdego rodzaju noża, posiadanie dobrego wyboru podstaw będzie ci dobrze służyć w kuchni.

Deski do krojenia

Deska do krojenia to kolejne niezbędne narzędzie kuchenne. Zapewnia stabilną powierzchnię do siekania i krojenia składników, a także może chronić blaty przed śladami noża. Deski do krojenia są wykonane z różnych materiałów, w tym z drewna, plastiku i szkła. Każdy typ ma swoje wady i zalety:

 • Drewniane deski do krojenia są popularne ze względu na ich trwałość i naturalny wygląd. Można je również zeszlifować i ponownie naoliwić, jeśli z czasem staną się blizny lub poobijane. Jednak drewniane deski do krojenia mogą być trudniejsze do czyszczenia, ponieważ mogą zawierać bakterie w rowkach pozostawionych przez noże.
 • Plastikowe deski do krojenia są lekkie, łatwe do czyszczenia i niedrogie. Jednak nie są tak trwałe jak drewno i z czasem mogą ulec zabliźnieniu i odbarwieniu.
 • Szklane deski do krojenia są trwałe i łatwe do czyszczenia, ale mogą być ciężkie i podatne na rozbicie, jeśli zostaną upuszczone. Mogą również tępić noże szybciej niż inne materiały.

Wybierając deskę do krojenia, weź pod uwagę swoje potrzeby i preferencje. Jeśli dużo siekasz i kroisz, solidna drewniana deska może być najlepszą opcją. Jeśli szukasz czegoś lekkiego i łatwego do czyszczenia, plastikowa deska może być lepszym wyborem.

Przybory

Dobry zestaw naczyń jest niezbędny w każdej kuchni. Od mieszania i przewracania po nabieranie i serwowanie – istnieje wiele zadań, które wymagają użycia specjalistycznych przyborów. Niektóre z najbardziej przydatnych przyborów, które warto mieć pod ręką, to:

 • Łyżki: Zestaw miarek i wybór większych łyżek (takich jak łyżka cedzakowa, łyżka do serwowania i łyżka stołowa) mogą być przydatne do zadań od odmierzania składników po serwowanie potraw.
 • Trzepaczki: Trzepaczka jest niezbędnym narzędziem do zadań takich jak ubijanie jajek, mieszanie sosów i tworzenie dressingów.
 • Szpatułki: Szpatułki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach i są przydatne do zadań takich jak przewracanie i obracanie potraw podczas gotowania, a także do nabierania i rozprowadzania.
 • Szczypce: Szczypce doskonale nadają się do przewracania i obracania potraw podczas gotowania, a także do serwowania.
 • Chochle: Chochla to duża łyżka z głęboką miską, dzięki czemu idealnie nadaje się do nabierania i serwowania zup, gulaszu i sosów.
 • Obieraczki: Obieraczka to przydatne narzędzie do szybkiego usuwania skórki z owoców i warzyw. Do wyboru jest kilka rodzajów obieraczek, w tym obieraczki z prostymi krawędziami, obieraczki ząbkowane i obieraczki do julienne.

Inne przydatne narzędzia

Oprócz narzędzi wymienionych powyżej, istnieje kilka innych przedmiotów, które mogą być przydatne w kuchni:

 • Tarki: Tarki doskonale nadają się do rozdrabniania sera, obierania owoców cytrusowych oraz tarcia imbiru i innych twardych składników.
 • Tarka do pudełek: Tarka do pudełek to wszechstronne narzędzie z kilkoma różnymi powierzchniami tarcia, dzięki czemu idealnie nadaje się do tarcia różnych składników.
 • Mikropłat: Mikropłat to rodzaj tarki z bardzo drobnymi zębami, dzięki czemu idealnie nadaje się do tarcia składników, takich jak gałka muszkatołowa, czekolada i czosnek.
 • Otwieracz do puszek: Otwieracz do puszek jest niezbędnym narzędziem w każdej kuchni. Do wyboru jest kilka typów, w tym ręczne otwieracze do puszek i elektryczne otwieracze do puszek.
 • Konwerter jednostek: Konwerter jednostek może być przydatnym narzędziem do przeliczania jednostek miary na inne. Może to być szczególnie przydatne podczas pracy z recepturami, w których używane są nieznane jednostki miary. Istnieje kilka narzędzi online, takich jak to z coolstuffshub, które mogą wykonywać szeroki zakres konwersji. Na przykład z mililitrów na gramy lub z kilogramów na gramy.

Wniosek

Posiadanie odpowiednich narzędzi w kuchni może sprawić, że gotowanie i przygotowywanie posiłków będzie przyjemniejsze i wydajniejsze. Od noży i desek do krojenia po przybory i inne specjalistyczne narzędzia, dobrze zaopatrzona kuchnia może mieć znaczenie. Nie bój się inwestować w wysokiej jakości narzędzia, które będą działać przez lata, ponieważ na dłuższą metę zwrócą się z nawiązką. Dlatego zawsze staraj się trzymać te narzędzia w swojej kuchni, aby uzyskać lepsze wrażenia podczas gotowania.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE