Na czym polega ogrzewanie z pompy ciepła?

Na czym polega ogrzewanie z pompy ciepła?

Mimo że pompy ciepła budzą ogromne zainteresowanie już od lat, dopiero zawirowania na rynkach energetycznych i systematycznie rosnące ceny źródeł ciepła spowodowały lawinę wniosków o dofinansowanie tego typu urządzeń. Przypomnijmy, że w dalszym ciągu zakup oraz montaż pomp ciepła objęty jest licznymi programami wspomagającymi finansowo instalacje grzewcze oparte na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jak działają pompy ciepła? Czy w dalszym ciągu opłaca się je instalować?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

Jakie są korzyści z instalacji pompy ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Czy pompa ciepła się opłaca?

SPIS TREŚCI

Pompa ciepła – zalety

Pompa ciepła – zasada działania

Pompa ciepła – czy warto?

Pompa ciepła – zalety 

Montaż pompy ciepła w gospodarstwie domowym pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacyjnych, a także wpływu urządzenia na stan środowiska. Jak to możliwe?

Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną zawartą w otoczeniu, która następnie transmitowana jest do wnętrza budynku. Ważne jest, że do tego celu nie ma potrzeby nabywania innych źródeł energii (węgiel, drewno, gaz, olej opałowy), co przekłada się na ogromne oszczędności.

Korzyści dla użytkowników pomp ciepła:

Niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Które można zaspokoić nawet niewielką instalacją fotowoltaiczną.

Montaż pomp ciepła jest wspierany przez fundusze unijne, rządowe i samorządowe.

Pompy ciepła są urządzeniami z najwyższą klasą energetyczną pośród innych systemów grzewczych. Dotyczy to także urządzeń do podgrzewu wody użytkowej.

Instalacja grzewcza podnosi wartość finansową budynku, w którym jest zamontowana. Zwiększa też jego atrakcyjność na rynku wtórnym.

Trwałość pompy ciepła szacowana jest na 50 lat.

Użytkownicy uzyskują zwrot inwestycji już po kilku latach.

Pompy ciepła montuje się głównie w nowo powstałych obiektach mieszkalnych, jednak profesjonalne firmy zajmujące się montażem pomp podejmują się prac także w obiektach już eksploatowanych.

Pompa ciepła – zasada działania 

Klasyfikacja pomp ciepła wynika bezpośrednio z rodzaju źródła energii, która jest niezbędna do ogrzewania budynku.

Źródła ciepła wykorzystywane przez pompy:

Ciepło wód gruntowych;

Ciepło powietrza;

Ciepło wód powierzchniowych;

Ciepło geotermalne.

Analogicznie zatem pompy dzieli się na:

Gruntowe;

Wodne;

Powietrzne

Hybrydowe (wykorzystujące różne źródła energii).

Co ciekawe, do przemiany zimna w ciepło wystarczą zasoby energetyczne np. wód gruntowych, których stała temperatura utrzymuje się na poziomie +8 do +12° C.

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła, zasada działania jest niezmienna. Pompa ciepła czerpie energię z otoczenia, po czym przekształca je w ciepło użytkowe.

Pompa składa się z następujących elementów:

Dolne źródło;

Parownik;

Sprężarka oraz zawór rozprężny;

Skraplacz;

Górne źródło.

Elementy konstrukcyjne mogą się różnić w poszczególnych modelach.

Dolnym źródłem określa się miejsce poboru energii cieplnej, którym w zależności od typu urządzenia jest grunt, woda lub powietrze.

Parownik przekazuje ciepło do pompy. Jest ono rozprowadzane za pośrednictwem sprężonego czynnika roboczego. W pierwszej kolejności ciepło trafia do skraplacza, by następnie znaleźć się w górnym źródle, którym są odbiorniki energii cieplnej (centralne ogrzewanie, zbiornik ciepłej wody użytkowej).

Cykl obiegu energii cieplnej powtarza się na skutek rozprężenia i schłodzenia czynnika roboczego, który powraca do parownika.

Pompa ciepła – czy warto?

Montaż pompy ciepła jest szczególnie opłacalny w przypadku, kiedy nie ma możliwości podłączenia gazu lub trzeba by budować bardzo długie przyłącze (kilkaset metrów). Poza tym pompa ciepła to najtańsze ogrzewanie. Koszty ogrzewania i c.w.u. dla domu o powierzchni 200 m² wynoszą około 2000 zł/rok, przy zastosowaniu optymalnych rozwiązań technologicznych. W porównaniu z cenami innych nośników energii ta suma wydaje się wręcz symboliczną.

Dowiedz się więcej o pompach ciepła na naszej stronie: https://montazklimatyzacji.waw.pl/montaz-pomp-ciepla

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE