Na co zwrócić uwagę planując wycieczkę górską? Wpierw zaplanuj, po pandemii rusz w góry!

Na co zwrócić uwagę planując wycieczkę górską? Wpierw zaplanuj, po pandemii rusz w góry!

Panująca obecnie na świecie sytuacja zmusza wszystkich do pozostania w domu. Nie można wychodzić do parków, lasów, a także korzystać z górskich szlaków turystycznych.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby już dziś przygotować się do wyprawy górskiej i swoje plany zrealizować w momencie zakończenia pandemii koronawirusa. Jakie przygotowania można zrobić w domu? Jak zadbać o swoją kondycję przed wyprawą?

Zaplanuj odpowiednią trasę – dopasuj ją do swoich możliwości

Niezależnie od tego, czy planujesz swoją pierwszą górską wyprawę, czy też masz już doświadczenie w tej kwestii, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się. To, w co się zaopatrzyć w dużej mierze będzie zależało od tego, jaką trasę wybierzesz. Zwróć uwagę, żeby zawsze chodzić po wyznaczonych szlakach, to zminimalizuje ryzyko tego, że zabłądzisz. Dobieraj też poziom trudności trasy do swoich umiejętności, kondycji oraz pory roku. Jeżeli po raz pierwszy wybierasz się w góry, poproś o pomoc doświadczoną osobę, która na pewno pomoże Ci wybrać szlak, który będzie odpowiedni. Dobór właściwej ścieżki ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo w czasie wyprawy. Będzie też rzutował na przyjemność obcowania z przyrodą. Jeżeli planujesz swoje pierwsze wyjścia w góry, wybierz trasy biegnące przez doliny. Przykładowo w Tatrach mogą to być Dolina Stążyska, Kościeliska lub Chochołowska. Z czasem będziesz mógł ruszać na trudniejsze szlaki.

Zabierz ze sobą odpowiednie wyposażenie

Czas społecznej kwarantanny to także dobry moment na skompletowanie wyposażenia potrzebnego na górską wyprawę. Czego będziesz potrzebować? Przede wszystkim wygodnego obuwia oraz odzieży dostosowanych do pory roku. Możesz też zaopatrzyć się w odpowiednie nakrycie głowy. Zwróć swoją uwagę na produkty marki Jack Wolfskin, która specjalizuje się w odzieży i akcesoriach outdoorowych. Potrzebny będzie Ci także plecak. Musi on być stosunkowo lekki, a jednocześnie wytrzymały i pojemny. Powinien też mieć ergonomiczny kształt, by zwiększyć komfort przenoszenia rzeczy w czasie dłuższych wędrówek. Swoją uwagę zwróć na plecaki typowo turystyczne i trekkingowe np. marki Deuter. Dodatkowo powinieneś zaopatrzyć się także w kompas lub GPS, okulary przeciwsłoneczne, dodatkową zmianę odzieży dostosowaną do pory roku, kurtkę przeciwdeszczową, latarkę, wodę i jedzenie. Przyszykuj także podręczną apteczkę. Przed wyjściem w góry pamiętaj też o naładowaniu telefonu komórkowego.

Zadbaj o swoją kondycję fizyczną przed wyruszeniem w góry

Nie zapomnij zadbać również o swoją kondycję, która jest niezbędna w czasie pieszych wędrówek po górach. Jak ćwiczyć w domu? Postaw przede wszystkim na ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Przede wszystkim wykonuj serie powtórzeń przysiadów, pompek, brzuszków i skłonów. Swoje treningi możesz urozmaicać, wykorzystując akcesoria takie jak: skakanka, hantle czy piłka. Pamiętaj też o karimacie, która zwiększy komfort wykonywania ćwiczeń wymagających leżenia na podłodze.

Więcej o:
koronawirus
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE