Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany?

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany?

Każdy kierowca wie doskonale, że nowe auto zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy jedyną możliwą opcją jest auto używane. Zakup używanego auta od nieznanego sprzedawcy to jednak duże ryzyko, a podczas oględzin należy sprawdzić praktycznie wszystko! Co więcej, nawet jeśli będzie nam towarzyszył mechanik, to i tak nie wszystkie usterki uda się wykryć od razu. Czasem samochód wygląda na sprawny, a mimo to zakup i tak okazuje się nieopłacalny. Jak uniknąć rozczarowania? Jak zaoszczędzić sobie nerwów i stresu? Na co zwrócić uwagę, podczas oględzin auta z drugiej ręki?

Jak wybrać samochód używany? O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Popyt na samochody używane z drugiej ręki jest w naszym kraju naprawdę wielki. Auta kupujemy zarówno w komisach i salonach samochodowych, jak i również w serwisach czy aukcjach internetowych. Każdy nabywca szuka jak najlepszej okazji, by kupić dobre auto w wygodnej lokalizacji. Sprzedawca natomiast o klienta walczy, najlepiej jak tylko potrafi.

Jednym z najlepszych sposobów na sfinalizowanie transakcji, jest atrakcyjna cena i zapewnienie gwarancji. Dlatego bardzo często możemy trafić na auto używane objęte tzw. gwarancją. Do tego tematu jeszcze powrócimy i nieco bliżej mu się przyjrzymy, tymczasem przejdźmy jednak do tego, na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta używanego?

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta?

Sprecyzowałeś już wszystkie potrzeby, dokonałeś wyboru marki i modelu? Wybrałeś wyposażenie, wersję silnikową i rodzaj skrzyni biegów? Jeśli znalazłeś już odpowiedni samochód dla siebie, możemy przejść do punktu kolejnego, a mianowicie oględzin. Oględziny warto dobrze zaplanować, by uniknąć pośpiechu.

Co koniecznie musimy sprawdzić, wybierając auto używane? Najprościej powiedzieć, że dosłownie wszystko, albowiem taka transakcja to spore ryzyko. Zdarza się, że już po krótkim czasie wychodzą na wierzch ukryte wady i samochód wymaga naprawy. Istnieje zatem wiele kwestii, o których należy pamiętać podczas oględzin, ale wszystko zależy od tego, czy auto pochodzi z salonu, czy od sprzedawcy prywatnego.

Używane auto od prywatnego sprzedawcy

Proces weryfikacji samochodu jest bardzo złożony i stanowi kluczowy element transakcji. Niestety nie zawsze wszystkie wady są widoczne od razu. Wybierając samochód od prywatnego sprzedawcy, najlepiej jest zacząć od kwestii wizualnych. Bardzo istotne jest pierwsze wrażenie – ogólny stan blach i lakieru, wszelkie szczeliny, ślady rdzy, każde łączenie. Warto przyjrzeć się felgom, szybom i lampom, ocenić stan drzwi oraz zamków.

Nie można zapomnieć o komorze silnika, trzeba więc zajrzeć również pod maskę, by zweryfikować poziom płynów eksploatacyjnych, sprawdzić stan rozrządu, świec i kielichów. Jeśli istnieje możliwość skorzystania z kanału, warto też zajrzeć pod spód, pod auto. Podczas weryfikacji zawieszenia, należy sprawdzić klocki i tarcze, wahacze i sworznie, przeguby, łączniki, czujniki, amortyzatory, a nawet gumy i osłony… Oprócz tego warto też sprawdzić kilka innych elementów:

● Okładziny pedałów i foteli,
● Kierownicę i gałkę zmiany biegów,
● Historię pojazdu i przebieg,
● Ogrzewanie i klimatyzację,
● Elektronikę, czyli m.in. nawigację, nagłośnienie, systemy wspomagające, elektryczne sterowanie szybami i lusterkami, itp.

Co lepiej wybrać? – Auta z rozszerzoną polisą ubezpieczeniową, czy używane samochody Volvo z gwarancją serwisową?

Gwarancja na samochód używany wzbudza w nas większe zaufanie i podnosi poczucie bezpieczeństwa, gdyż zmniejsza ryzyko straty. Uznajemy to zatem za dobre rozwiązanie, gdyż w jakimś sensie każda gwarancja stanowi dla nas zabezpieczenie. Używane auto z gwarancją jest opcją bardzo ciekawą, ale niestety nie zawsze korzystną i nie zawsze idealną. Wszystko zależy od warunków umowy, więc w niektórych przypadkach zakup auta wciąż pozostaje ryzykowny.

Auta z rozszerzoną polisą ubezpieczeniową

Gwarancja na samochody używane, którą mogą zaproponować nam podmioty prywatne, jest po prostu rozszerzoną polisą ubezpieczeniową… a ubezpieczyciel zawsze się chroni odpowiednią umową. Warto pamiętać, że jest to gwarancja tylko w teorii, która chroni nasze interesy przez kilka miesięcy i obejmuje tylko wybrane usterki.

Wszystko zależy od warunków polisy i brzmienia umowy, lecz zdarza się czasem, że auto się psuje, wymaga naprawy i okazuje się, że mimo gwarancji sporą część kosztów musimy pokryć sami. Bezpłatne naprawy usterek zawartych w umowie, mogą być objęte limitem, a koszty mogą być ograniczone. Jeśli w trakcie naprawy ten limit zostanie przekroczony, pokryjemy różnice w cenie, opróżniając własne kieszenie… Zdecydowanie lepiej wygląda zakup auta używanego od dealera samochodowego.

Używane samochody Volvo z gwarancją serwisową

Jeśli obawiasz się ryzyka i wolisz uniknąć rozczarowania, to nie trać czasu i udaj się do salonu Volvo od razu. Używane samochody Volvo to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale i zminimalizowanie ryzyka do zera. Marka słynie bowiem z tego, że na pierwszym miejscu stawia jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Potwierdzają to m.in. niezależne testy zderzeniowe, z których jasno wynika, że warto wybrać Volvo używane lub też nowe.

Co więcej, wybierając używane samochody Volvo, możemy też odbyć jazdę testową, a podczas odbioru zweryfikować stan techniczny pojazdu, poddając je przeglądowi w serwisie ASO lub w niezależnym warsztacie samochodowym. Na etapie weryfikacji komputerowej, znajdziemy raport VIN, a w nim m.in. dane techniczne i wyposażenie fabryczne, informacje o ewentualnych kolizjach i szkodach, historię uporządkowaną chronologicznie, bazę pojazdów kradzionych czy informacje o wezwaniach serwisowych.

Ponieważ salon Volvo to podmiot bezpieczny i sprawdzony, mamy całkowitą pewność, że wybrany model jest sprawny technicznie i zabezpieczony. Używane samochody Volvo objęte są bowiem gwarancją serwisową, która jest dla nabywcy realną i bardzo korzystną polisą ochronną.

Gwarancja serwisowa na używane samochody Volvo może przybierać dowolną formę, lecz najczęściej w przypadku usterki kierowani jesteśmy do serwisu marki, gdzie mechanicy dokładnie oglądają auto i decydują, jak szybko usunąć problem w ramach gwarancji. Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż zewnętrzna polisa ubezpieczeniowa. Takiego bezpieczeństwa i takiej pewności nigdy nie otrzymamy w żadnym komisie samochodowym.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE