Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku świętowało 5-lecie działalności

Fot. P. Aulich/K.Gajda

W czwartek, 15 lutego 2024 r. w siedzibie Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku odbyły się uroczyste obchody 5-lecia działalności tej niezwykłej placówki. Zorganizowano okolicznościową wystawę i pokazy druku.

Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich powstało z inicjatywy i pasji rodziny Kamińskich, która od dwóch pokoleń zajmuje się drukarstwem. W Muzeum można podziwiać zabytkowe maszyny drukarskie, narzędzia, czcionki. Muzeum organizuje również warsztaty, lekcje i spotkania dla dzieci i dorosłych, propagując wiedzę o sztuce druku.

Obchody 5-lecia Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich były nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, ale także do zaprezentowania planów na przyszłość.

Muzeum to realizacja marzenia Janusza Kamińskiego, gdzie można „dotknąć” historii nie tylko radomszczańskich drukarni. Muzeum opiera się na eksponatach ze zbiorów prywatnych oraz pozyskanych poprzez odkup z innych drukarni, gdzie maszyny są wyeksploatowane i dawno już nie uczestniczą w aktywnym druku. Na miejscu można zobaczyć większość sprawnych eksponatów, poczuć magię pracy w drukarni, zasłuchać się w odgłosy wydawane przez maszyny. Wśród eksponatów znajdują się także trzcinki, matryce i wiele innych urządzeń potrzebnych do tradycyjnego druku.

Jednym z ciekawszych eksponatów z pewnością jest zszywarka z końca XIX wieku - prawdopodobnie jedyna taka maszyna w Polsce. Drugą sprawną maszyną jest „Man” z 1911 roku - wciąż można na niej drukować.W Muzeum prowadzone są z jej użyciem warsztaty dla młodzieży.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku świętowało 5-lecie Muzeum Drukarstwa Radomsko święto 5 lat muzeum Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE