„Mozaika i tkanina” w muzeum w Radomsku

„Mozaika i tkanina” w muzeum w Radomsku Fot. Muzeum Regionalne w Radomsku

W Muzeum Regionalnym w Radomsku odbyły się warsztaty plastyczne ph. „Mozaika i tkanina”, organizowane w ramach akcji „Lato w Muzeum 2020". Uczestnicy zajęć poznali nowe pojęcie plastyczne - „mozaika”, czyli dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych, o różnej kolorystyce, fakturze i kształcie elementów.

Tym razem dzieci miały za zadanie wykonać mozaikę, wykorzystując kawałki kolorowego papieru. Efektem końcowym był obraz imitujący mozaikę.

W drugim etapie zajęć uczestnicy zwiedzili ekspozycję „Życie wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX w.”.

- Inspiracją do kolejnego działania artystycznego była tkanina znajdująca się na wystawie. Na podstawie zdobytych wiadomości dzieci miały stworzyć własną tkaninę stosując tzw. „splot płócienny” – mówi Alina Wilkoszewska z Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Splot płócienny to jeden z podstawowych splotów tkackich, który jest jednocześnie podstawą do tworzenia splotów pochodnych. Wykonywane w tym splocie tkaniny potocznie nazywane są płótnem. Zatem uczestnicy stworzyli własne tkaniny posługując się kolorowym papierem, stosując odpowiednią technikę.

Warsztaty miały głównie na celu realizację ciekawych pomysłów artystycznych, poprzez wykorzystanie inwencji twórczej oraz kreatywności. Ponadto zajęcia pozwoliły rozwijać zainteresowania plastyczne poprzez różnego rodzaju inspiracje.

Więcej o:
radomsko muzeum radomsko warsztaty mozaika lato w muzeum
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE