Motywacja pracownicza w Twojej firmie

Motywacja pracownicza w Twojej firmie

Najważniejszym zasobem każdego zakładu pracy są ludzie, czyli jego pracownicy. To oni odpowiadają bezpośrednio za to co dzieje się w firmie i jakie wyniki ona osiąga. W miejscu pracy zawsze powinno dbać się o potrzeby pracowników, aby oni dbali o potrzeby firmy. Bardzo ważne jest odpowiednie motywowanie pracowników. To wbrew pozorom najważniejszy aspekt organizacji pracy w firmie.

Od czego powinniśmy zacząć? Przede wszystkim od poznania indywidualnych potrzeb pracowników. Tak, jak oni znają potrzeby firmy, tak my powinniśmy znać ich potrzeby. 

Motywowanie pracowników gwarancją rozwoju firmy

Motywacja w pracy jest bardzo ważna. To nie tylko dobra atmosfera, ale przede wszystkim oddziaływanie w różny sposób na pracowników, aby realizowali cele firmy. Jest to złożony proces, w którym należy poznać pracownika i jego potrzeby oraz sprawić, by rozwój firmy był dla niego równie ważny, jak osiągnięcie rozwoju firmy.

Sposób motywowania trzeba dobrać indywidualnie do każdego pracownika. To jeden z najważniejszych aspektów zarządzania zasobami ludzkimi. To właśnie motywacja pracownicza ma wpływ na rozwój firmy.

Różne techniki motywacji pracowników

Zmotywowany pracowników to najbardziej skuteczny pracownik. Pozostaje więc pytanie jak to zrobić. Istnieją różne rodzaje motywacji. Jednym z nich jest tzw motywacja pozytywna. Polega ona na wyznaczaniu pracownikom wyzwania, po którego osiągnięciu wiedzą, że dostaną coś w zamian. Można w ten sposób motywować pracowników do wielu nowych zadań.

Dzięki temu pracownik poczuje, że swoim działaniem dąży do spełnienia określonego celu. Oczywiście, jednym z czynników motywujących może być wyższe wynagrodzenie. Na dzień dzisiejszy istnieją również inne opcje, aby wynagrodzić pracowników - mogą to być na przykład różne bony, vouchery, czy karty podarunkowe.

To ważne, ponieważ pracownik wie, że dzięki pracy, może zagwarantować sobie pewne benefity. Zaspokojona zostaje wewnętrzna potrzeba uznania, co wspomaga pracowników i ich rozwój. Motywacja pracownika do podjęcia określonego działania będzie znacznie większa.

Poznaj motywację pracowników

Do motywowania pracowników należy znaleźć jak najwięcej indywidualnych czynników motywacyjnych. Przykładowo - jeśli pracowników nie lubi basenu, a my zaproponujemy mu karnet na basen, nie będzie zadowolony.

Ważne jest, aby przeprowadzić indywidualne rozmowy, aby poznać, co naprawdę motywuje pracowników do wykonania zadania. System motywacji powinien być oparty również o poczucie bezpieczeństwa i poczucie przynależności.

Jeśli zagrozimy pracownikowi utratą pracy, to nie będzie zmotywowany pracownik. Badania pokazują, że skuteczne motywowanie oparte jest o potrzeby uznania i nagradzanie za wykonaną pracę i osiąganie celów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE