Most w Krzętowie będzie wyremontowany

Most w Krzętowie będzie wyremontowany Fot. Konferencja prasowa z udziałem starosty Beaty Pokory

- 395 tysięcy złotych ma otrzymać Powiat Radomszczański na naprawę wysłużonego drewnianego mostu nad Pilicą w Krzętowie w gminie Wielgomłyny. Pieniądze będą pochodzić z ogólnej rezerwy budżetu Prezesa Rady Ministrów - informuje Starostwo Powiatowe w Radomsku. Ostatni generalny remont mostu w Krzętowie przeprowadzony został w 2012 roku.

Wiadomość o przyznaniu dodatkowych kwot na pilne samorządowe inwestycje (dofinansowanie otrzymać ma także Sulejów) przekazał poseł PiS Grzegorz Lorek podczas wtorkowej (15 września) konferencji prasowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Wniosek o dofinansowanie remontu mostu z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, przygotowany przez pracowników Starostwa Powiatowego w Radomsku, w czerwcu otrzymał pozytywną opinię Wojewody Łódzkiego.  

- Nigdy dotąd nie mogliśmy starać się o dofinansowanie takiej inwestycji (zadania), ponieważ nie spełniała ona wymogów zawartych we wcześniej ogłaszanych programach. Dlatego, gdy tylko pojawiła się możliwość skorzystania z rezerwy PRM od razu o to wystąpiliśmy – mówi starosta Beata Pokora.

-Tymczasem w obecnej trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią i uszczupleniami samorządowego budżetu po prostu nie byłoby stać na wykonanie tego remontu. Dlatego pragnę bardzo podziękować Wojewodzie Łódzkiemu, Tobiaszowi Bocheńskiemu oraz Ministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzacie Jarosińskiej – Jedynak za pozytywne zaopiniowane naszego wniosku. Za osobiste wstawiennictwo u Premiera RP dziękuję posłowi Grzegorzowi Lorkowi. Specjalne podziękowania za zrozumienie, jak ważny dla mieszkańców naszego powiatu jest remont mostu w Krzętowie, kieruję zaś do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – dodaje.

Ponieważ obiekt zbudowano w technologii drewniano stalowej – jest nietrwały i mało odporny na czynniki atmosferyczne oraz dynamiczne. Drewniane elementy przeprawy (poprzecznice, pokład jezdny, opaski bariery i poręcze) niszczą nie tylko deszcz, mróz i błoto, ale także ciągłe drgania powodowane ruchem kołowym, zwłaszcza że zdarza się, że przejeżdżają tam ciężkie maszyny rolnicze. Dlatego często dochodzi do uszkodzeń, co powoduje konieczność wykonywania kosztownych napraw.

Obecnie stan mostu jest tak zły, że bez remontu należałoby go zamknąć już w październiku tego roku. Tymczasem obiekt łączący Powiat Radomszczański z Gminą Kluczewsko, a dalej – z Włoszczową i Kielcami - jest niezwykle ważny nie tylko dla ruchu tranzytowego, ale przede wszystkim - dla mieszkańców okolicznych wsi, wielu z nich ma bowiem pola po obu stronach rzeki. Codziennie z mostu korzysta około 500 pojazdów i 200 pieszych. Kolejna najbliższa przeprawa (w ciągu drogi krajowej nr 42) oddalona jest o około 20 kilometrów. 

Koszt planowanego remontu sięga 500 tys. zł.

Więcej o:
most w krzętowie remont mostu gmina wielgomłyny krzetów
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE