MOPS w Radomsku będzie wypłacać pieniądze za przyjęcie uchodźców

MOPS w Radomsku będzie wypłacać pieniądze za przyjęcie uchodźców Fot. J. Paszewski

Radni Rady Miejskiej w Radomsku przyjęli uchwałę, w której powierzyli Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej realizację wypłaty świadczeń osobom, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Zgodnie z tzw. specustawą ukraińską, od środy 16 marca Polacy, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, mogą występować o dofinansowanie kosztów ich utrzymania.

Wnioski można składać osobiście w wyznaczonych placówkach lub za pośrednictwem platformy E-PUAP. W Radomsku obsługą świadczeń – zgodnie z przyjętą przez radnych uchwałą, będzie się zajmować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Każda osoba, która przyjmie uchodźców i otrzyma świadczenie ma obowiązek zapewnić im zakwaterowanie i wyżywienie.

- Bardzo się cieszę, że takie wsparcie finansowe jest. Mam tylko nadzieję, że świadczenie to nie będzie nadużywane, że ktoś nie przyjmie 10 uchodźców, do mieszkania, które ma np. 30 metrów kwadratowych – mówił radny Łukasz Więcek.

- Słyszymy, że takie przypadki niestety już są, że ktoś w naszym mieście przyjmuje 5, 6 osób z Ukrainy i umieszcza je na bardzo małym metrażu – dodał radny Grzegorz Minecki.

Radny pytał, czy są planowane kontrole warunków lokalowych w jakich przebywają uchodźcy.

Prezydent Jarosław Ferenc wyjaśnił, że komendant policji posiada informacje o miejscach pobytu Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Radomska i policjanci na bieżąco sprawdzają, czy nie dochodzi do nadużyć.

Przypomnijmy. Specustawa gwarantuje m.in. wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy — 40 zł na dzień, czyli 1,2 tys. zł miesięcznie (za osobę), przez dwa miesiące.

Pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy dana osoba przyjęła pod swój dach uchodźców. Wniosek będzie obejmował czas, który uchodźcy faktycznie spędzili w domu osoby, która użyczyła im miejsca.

Więcej o:
radomsko mops radomsko wnioski wypłata pieniędzy uchodźcy ukraina świadczenia pieniądze za przyjęcie uchodźców
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE