Mniej inwestycyjny budżet

Blisko 145 mln złotych po stronie dochodów. Nieco ponad 150 mln złotych wydatków. I również nieco ponad 6 mln złotych po stronie deficytu. Tak prezentuje się przyszłoroczny budżet Radomska.

Blisko 145 mln złotych po stronie dochodów. Nieco ponad 150 mln złotych wydatków. I również nieco ponad 6 mln złotych po stronie deficytu, który zostanie pokryty z nadwyżki budżetowej oraz 3-milionowym kredytem. Tak prezentuje się przyszłoroczny budżet Radomska. Dokument został przyjęty podczas wtorkowej (19 grudnia) sesji rady miejskiej.
foto ilustracyjne. sxc.hu/mzacha
O tym, iż z przygotowaniem budżetu na 2014 rok były problemy, informowaliśmy na naszych łamach. W październiku prezydent Anna Milczanowska poinformowała radnych, iż do jego spięcia brakuje ponad 5 mln złotych. Ostatecznie władzom miasta udało się dokument skonstruować.

Tym samym budżet na 2014 rok - oprócz skromniejszych niż w 2013 roku wydatków m.in. na oświatę i pomoc społeczną - zakłada też mniej inwestycji niż w roku bieżącym.

- Z całą pewnością jest to budżet mniej inwestycyjny niż w roku poprzednim. Budżet na rok 2013 wyglądał niemal imponująco, niemniej jednak, moim zdaniem, nie wygląda tak źle, ponieważ około 20 proc. chcemy przeznaczyć na inwestycje, bo na tyle opiewają wydatki majątkowe. Dla mnie najważniejsze jest to, iż jest to budżet bezpieczny - przyznaje prezydent Anna Milczanowska.

Prezydent Radomska zaznacza jednocześnie, iż budżet na 2014 rok wyglądałby na pewno o wiele lepiej, gdyby radni przychylili się do jej determinacji i podnieśli podatek od nieruchomości.  - Wówczas byłby to budżet, który dawałby większy oddech nam wszystkim. Z takim budżetem moglibyśmy zrealizować inwestycje w tych częściach miasta, w których radni je zgłaszali, nie tylko na tej (wtorek 17 grudnia - dop. aut.), ale i na innych sesjach - zauważa Anna Milczanowska.

Mówiąc o inwestycyjnych propozycjach radnych, prezydent Radomska miała na myśli m.in. tę zgłoszoną podczas wtorkowej sesji przez klub radnych Razem dla Radomska. - Nasza poprawka do budżetu miała poprawić wynik operacyjny budżetu na 2014 rok o 320 tys. złotych. Chcieliśmy zmniejszyć wydatki bieżące na promocję, rozmowy komórkowe, podróże służbowe. W sumie chcieliśmy zdjąć 160 tys. złotych i przeznaczyć je na dwa zadania. Po pierwsze, na utworzenie nowego zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa chodnika wzdłuż ul. Torowej od ul. Krakowskiej do ul. Dąbrowskiej”. Jest to miejsce bardzo niebezpieczne. Dzieci do szkoły idą wzdłuż rowu. Po drugie, na utworzenie nowego zadania inwestorskiego pod nazwą „Budowa odwodnienia w dzielnicy Stobiecko Miejskie od ulicy bocznej Brzeźnickiej do ul. Andersa”. Tam mamy bowiem do czynienia z podtopieniami nieruchomości. Niestety, głosami honorowych radnych poprawka przepadła - zauważa radny RdR Jarosław Ferenc.

Jak poprawka do budżetu przepadła głosami honorowych radnych, tak cały budżet na 2014 rok został ich głosami przyjęty. Rękę za podniósł także radny Jacek Gębicz z PiS (nienależący do honorowych radnych).

- Koalicja ocenia go jako budżet dobry, bezpieczny, zapewniający stabilny rozwój miasta. Bo trzeba powiedzieć, że wydatki majątkowe tego budżetu to ponad 28 mln złotych, że wymienię tylko sztandarowe inwestycje, które będą realizowane: rondo na Krakowskiej, słynny radomszczański mostek, termomodernizacja Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7, budowa boiska wielofunkcyjnego przy nim i oczywiście dokończenie budowy obwodnicy - argumentuje radny FSG Zbigniew Piechowicz.

Przeciwko budżetowi na 2014 rok głosowała trójka radnych RdR. Od głosu wstrzymali się natomiast radni PO i radny Sławomir Bąbol z RdR.  - Ten budżet nie obejmuje wielu inwestycji, których realizację jeszcze niedawno obiecywały władze miasta. Zawiera natomiast te inwestycje, które już są rozpoczęte, chociażby rondo na ulicy Krakowskiej czy obwodnica. Naszym zdaniem, to budżet na przetrwanie - zauważa radny PO Tomasz Kornacki.

autor: Monika Bednarczyk-Bojdo

Artykuł pochodzi z bezpłatnego tygodnika "Między Stronami", który jest dostępny m.in. w sklepach OSM i Zorza. Elektroniczną wersję tygodnika można pobrać ze strony www.miedzystronami.com.

Więcej o:
między stronami budżet rada rada miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE