Młodzież z Dobryszyc upamiętniła Polaków ratujących Żydów

Młodzież z Dobryszyc upamiętniła Polaków ratujących Żydów Fot. ZS-P Dobryszyce

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej. To szczególne święto skłania do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej i oddaje hołd tym, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc prześladowanym Żydom.

W dniu 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali Józefa i Wiktorię Ulmów, ich dzieci oraz Żydów, których ukrywali w Markowej na Podkarpaciu. Ich historia stała się symbolem heroicznej postawy i bezgranicznego poświęcenia Polaków, którzy w nieludzkich czasach potrafili kierować się odwagą i współczuciem.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach i Szkoły Podstawowej w Bloku Dobryszyce zorganizowali szereg działań upamiętniających osoby ratujące Żydów podczas II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Ulmów.

Lapbooki, prezentacje, gazetki przygotowane przez uczniów ilustrowały działania Polaków udzielających schronienia Żydom, stanowiąc cenne źródło wiedzy dla młodych ludzi. Pozwalają one lepiej zrozumieć kontekst tamtych wydarzeń oraz znaczenie wartości takich jak empatia, tolerancja i solidarność.

- To ważne, by pamięć o bohaterskich czynach Polaków, którzy pomagali Żydom, pozostała żywa i aktualna. Podjęte inicjatywy kształtują postawy młodych ludzi, ucząc ich szacunku dla życia i drugiego człowieka. Pokazują, że nawet w najtrudniejszych czasach można kierować się wartościami takimi jak odwaga, dobroć i bezinteresowność - mówi organizatorka wydarzenia Łucja Przerada.

Więcej o:
dobryszyce szkoła projekt zs-p dobryszyce
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE