Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Młodzież dla Europy” zorganizowali na ulicach Radomska kolejny happening – tym razem dotyczył on zwierząt i miał na celu ukazanie sprzeciwu wobec... ››
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Młodzież dla Europy” zorganizowali na ulicach Radomska kolejny happening – tym razem dotyczył on zwierząt i miał na celu ukazanie sprzeciwu wobec wykorzystywaniu zwierząt do badań w celach kosmetycznych oraz wobec kłusownictwu.
Happening odbył się w poniedziałek 17 października w centrum Radomska. Wzięło w nim udział około 30 osób. Każdy uczestnik miał charakterystyczny strój, młodzież miała też ciasteczka i balony w kształcie zwierząt.
- Nie zabrakło również plakatów i ulotek, na których widniały hasła: "Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę", Żadne zwierzę nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa", "Żadne zwierzę nie może być traktowane jako zabawka dla człowieka". Towarzyszyło nam również dwóch czworonogów.- opowiada Tomasz Mazur, opiekun koła.
Kulminacyjnym punktem akcji było symboliczne przywiązanie się do łańcuchów oraz sideł – jak tłumaczą organizatorzy, miało to uzmysłowić przechodniom, jaką krzywdę wyrządza w ten sposób człowiek zwierzęciu. Akcję zakończyło wspólne malowanie wyobrażeń sprzeciwu wobec kłusownictwa.
W trakcie akcji młodzież przeprowadziła także ankietę wśród 150 radomszczan. Zdecydowana większość (116 osób) było przeciwnych testowaniu zwierząt w przemyśle kosmetycznym. Blisko 100 badanych stwierdziło też, że w naszym kraju nie są przestrzegane prawa zwierząt i wymaga to zmian. 40 osób odpowiedziało, że prawa zwierząt nikogo nie interesują. Respondenci wyrażali też swój stosunek do wyrobów ze skóry. Co czwarty badań wskazywał, że nie posiada nic ze skóry oraz rozumie cierpienie zwierząt, ale nie wszystko można zastąpić syntetykiem. Niemal 40 osób uznało to za barbarzyństwo, zaś co piąta osoba deklarowała, że nie widzi w tym nic dziwnego.
SKE "Młodzież dla Europy" działa przy Publicznym Gimnazjum nr 3 w Radomsku.