Młodzież pamięta o niepodległości

Młodzież pamięta o niepodległości Fot. Archiwum SKE

Reprezentanci Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy" przy PSP nr 7 uczcili zbliżającą się 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W 2017 roku obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Reprezentantki Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy" - Michalina Grzywacz, Olga Kaczmarczyk i Daria Hasik, z dumą podkreślają - Już tradycyjnie, postanowiliśmy w formie happeningu, wyrazić swoje patriotyczne przywiązanie do kraju. Ubrani w biało-czerwone barwy, z szalikami, flagami, pomalowanymi twarzami, dziesiątkami biało-czerwonych balonów…w niecodzienny sposób uczciliśmy na ulicach Radomska Narodowe Święto Niepodległości “11 listopada”. Jestem dumna, że jestem Polką - podkreśla Klaudia Andrzejczyk, uczennica klasy IIC.

-Każdy przechodzień mógł otrzymać od nas biało-czerwone symbole, ale także odświeżyć swoją wiedzę historyczną. Przygotowaliśmy krótką, patriotyczną ankietę - mówi Ola Bajon, Ania Świech i Olga Ciapińska, uczestniczki akcji.

Nie zabrakło również słodkich babeczek, dla każdego, kto poświęcił nam choć chwilę i podzielił się swoimi refleksjami.
Spośród ankietowych, 65 % uważa się za patriotów, zaś po 16 % jest zdania przeciwnego, pozostali ankietowani nie potrafili się określić w tym pytaniu. Radomszczanie, raczej jako "średnio umiarkowaną" oceniają swoją zażyłość do narodu, jednak co ważne, 98 % ankietowanych jest dumnych z tego, że jest Polakiem.

A z czym mieszkańcom kojarzy się "11 listopada"? Jak dodaje autorka ankiety Julia Cieplak  (uczennica klasy III C, reprezentantka gimnazjum) - Głównie z: flagami, uroczystościami w kościele, solidarnością, dniem wolnym od pracy, wyzwoleniem, hymnem, świętem narodowym, marszem niepodległości, walczącymi Polakami, powstaniem, Polską oraz ze zwycięstwem.

Wszystkim mieszkańcom uczniowie dziękują za miłe przyjęcie i aktywny udział w akcji. Zachęcają do uroczystego, rodzinnego świętowania Dnia Niepodległości “11 listopada”. Działania realizowane są w ramach programu “Szkoła Tolerancji” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Info: Szkolny Klub Europejski "Młodzież dla Europy" przy PSP nr 7 w Radomsku

Więcej o:
Szkolny Klub Europejski Młodzież dla Europy PSP nr 7
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE