Młodzież I LO delegatami ONZ

Młodzież I LO delegatami ONZ Fot. Archiwum szkoły

Grupa 7 uczniów z klas matematyczno-językowych i biologiczno-chemicznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku wzięła udział w konferencji MUN w siedzibie partnerskiej szkoły Hutchesons Grammar School w Glasgow. Opiekunami merytorycznymi grupy byli nauczyciele języka angielskiego: Renata Löffler oraz Tomasz Wojtasik.

MUN – Model United Nations, to model ONZ, czyli inicjatywa polegająca na wielotematycznej edukacji obywatelskiej poprzez symulację obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W trakcie weekendowego posiedzenia, w dniach 23-24.02.2019, odbywały się wielogodzinne obrady w języku angielskim, a uczniowie I LO wcielili się w role delegatów reprezentujących Urugwaj i Bułgarię. Na sobotniej inauguracji przedsięwzięcia zostali oni szczególnie przywitani przez dyrekcję szkoły, jako że byli jedyną szkołą spoza Wielkiej Brytanii uczestniczącą w obradach.

Następnie rozpoczęto prace w grupach roboczych, m.in. komitetach, komisjach i radach, będących odwzorowaniem struktury ONZ. Uczniowie I LO uczestniczyli także w dwóch wykładach wykładowców Uniwersytetu w Glasgow: na temat Brexitu oraz funkcjonowania UNESCO. Przez cały weekend obowiązywały ich procedury ONZ, a także strój formalny, aczkolwiek pod koniec dnia nie brakowało też innych mniej formalnych akcentów jak wybór najśmieszniejszych skarpetek czy szkocki wieczór z wyczerpującymi tańcami.

Podczas konferencji przygotowali także rezolucje, których treść następnie była przedmiotem dyskusji. Częścią MUN jest niejednokrotnie wywołanie reakcji delegatów na „nieoczekiwane wydarzenia” światowe. Tym razem delegaci dowiedzieli się z symulowanych doniesień telewizyjnych o porwaniu samolotu arabskich linii lotniczych i wybuchu w siedzibie arabskiego banku na Manhattanie. Mieli za zadanie ustosunkować się jako reprezentanci swojego kraju do kwestii rozwiązania tego problemu. Zwieńczeniem weekendu było wypracowanie rezolucji kończącej obrady.

Dwa kolejne dni po konferencji poświęcono na poranne zajęcia w szkole oraz zwiedzanie Edynburga i Glasgow.
W poniedziałek, 25 lutego, uczniowie brali udział w porannym apelu gdzie zostali ponownie przedstawieni uczniom Hutchesons Grammar School. Następnie pojechali do Edynburga, gdzie zwiedzali Mary Kings Close, czyli muzeum ukazujące podziemne życie stolicy Szkocji. Potem udali się na spacer urokliwymi uliczkami docierając do nekropolii, na której J.K. Rowling spędziła wiele czasu i inspirowała się, przygotowując kolejne części Harrego Pottera. Na koniec dnia uczniowie zwiedzali Szkockie Muzeum Narodowe.

Ostatni pełny dzień pobytu w Szkocji zaczął się od odwiedzin w Hutchesons’ Grammar School, gdzie spotkali się na krótkich zajęciach artystycznych z Panią Susan Breckenridge. Następnie młodzież przemieściła się do centrum Glasgow, gdzie z przewodnikiem oraz Panią Akiko Tomitaka z HGS zwiedzali okazałe City Chambers - odpowiednik miejskiego ratusza. Następnie Pan Jim McDougall - wicedyrektor szkoły, bez którego olbrzymiej pomocy pobyt nie doszedłby do skutku, oprowadził wszystkich po Kelvingrove Museum i Uniwersytecie Glasgow. W muzeum uczniowie zachwycali się obrazami Rembrandta, Salvadora Dali, Moneta i wielu innych artystów oraz szkicami Leonarda da Vinci. Ten jakże produktywny dzień zakończył się zakupami oraz pożegnalną kolacją u jednych z gospodarzy - Państwa Lamb. Uczniowie mieli okazję spróbować m.in. haggis czy trifle i porozmawiać w miłej atmosferze na różne tematy, począwszy od architektury Glasgow, kaligrafii, poprzez niuanse związane z social media, na różnicach w systemie edukacji skończywszy.

Bez wątpienia, udział w tym przedsięwzięciu był ogromnym i niezmiernie satysfakcjonującym wyzwaniem dla młodzieży z I LO. Nie dość, że uczniowie musieli operować zaawansowanym słownictwem między innymi z zakresu ustawodawstwa, języka dyplomacji, negocjacji międzynarodowych, to jeszcze odnaleźć się wśród ich rówieśników mówiących w różnych odmianach szkockiego akcentu. Było to nie lada wyzwanie, które przyniosło znakomite, nowe doświadczenia i znajomości. Również pobyt u rodzin goszczących był okazją do wielogodzinnych dyskusji. Młodzież operowała płynnym angielskim i bez zawahania odpowiadała na zapytania Brytyjczyków.

I LO planuje zorganizowanie podobnej inicjatywy, co prawda, jak na początek na o wiele mniejszą skalę. Dzięki dużemu zaangażowaniu i postawie młodych Fabiańczyków, opiekunowie już dostali zaproszenie do Glasgow na przyszłoroczną edycję MUN, która tym razem odbędzie się w dniach 22-23.02.2020.

Info: I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku

Więcej o:
i lo radomsko onz konferencja mun
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE