Radomsko, Łódzkie 13.5o środa, 17 Lipca 2019
ważne informacje
  • 16:07 Kolejne utrudnienia w ruchu w Radomsku. Ruszyła przebudowa ul. Jagiellońskiej czytaj dalej
  • 17:07 Mniej miejsc parkingowych przy poczcie w Radomsku czytaj dalej

Młoda krew ratuje życie. Podsumowanie akcji

Miasto
Mateusz Szałowski

Radomszczańskie koło PCK podsumowało akcję krwiodawstwa.

Jak ważna jest krew dla ludzi, nikogo nie trzeba przekonywać. Potrzeba przeprowadzania poważnych operacji, transfuzji czy ratowania życia, zmuszają do wychodzenia naprzeciw krytycznych sytuacji i mobilizują do gromadzenia cennych litrów krwi.
Młoda krew ratuje życie. Wyróżniono najlepszych
Dlatego właśnie lekarze i wszelkie instytucje medyczne liczą na gest ludzi dobrej woli, zachęcając do oddawania krwi, która może niejednokrotnie uratować komuś życie. Szereg akcji prowadzonych na terenie całego kraju, mają wspomagać zasób zgromadzonej krwi.

Miło jest nam poinformować, iż radomszczańska młodzież również ma spory wkład w pośredni sposób ratowania zagrożonego życia.

Właśnie 16 września w Zespole Szkół Ekonomicznych przedstawiciele PCK w Radomsku podsumowali tegoroczną edycję turnieju "Młoda krew ratuje życie".

W VIII edycji turnieju, który trwał od września do czerwca, udział wzięło siedem szkół z terenu powiatu radomszczańskiego. Krew oddano 684 razy co daje nam 312 litrów 740 ml krwi.

W ubiegłym roku oddano 307 litrów, natomiast w roku 2011 - 300 litrów.

Najbardziej aktywnym placówkom przyznano dziś nagrody. Rozdawano je w kategoriach: najlepsza promocja honorowego krwiodawstwa oraz ilość krwi w przeliczeniu na jednego ucznia.

Pierwsze miejsce w kategorii ilości oddanej krwi na jednego ucznia zdobył "ekonomik", drugi był "elektryk", a trzeci ZSCKR w Dobryszycach.

W kategorii na najlepszą promocję i najwięcej oddanej krwi wygrał "Mechanik" oddając 85 litrów krwi. Drugi był "Elektryk" - 68 litrów, a trzeci "Drzewniak" - 49 litrów.

Podziękowano również opiekunom szkolnych kół PCK zaangażowanych w akcję.

Akcję bardzo pozytywnie podsumowała Małgorzata Lewandowska, która przypominała jak ważna jest promocja idei krwiodawstwa, gdyż póki co nie wynaleziono środka zastępczego, a nie można dopuścić do takiej sytuacji, że kiedykolwiek owej krwi zabraknie dla potrzebujących.

komentarze