Minimalna grubość wylewki anhydrytowej: odkryj zalety i zastosowania

Minimalna grubość wylewki anhydrytowej: odkryj zalety i zastosowania

Wylewka anhydrytowa jest najczęściej stosowanym podkładem podłogowym, obok wylewki cementowej. Jej nazwa ma ścisły związek z odwodnionym gipsem (anhydrytem), z którego powstaje. Jakie są zalety stosowania wylewki anhydrytowej? Sprawdź, czym różni się anhydryt od betonu?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

Co to są wylewki anhydrytowe?

Jaka minimalna grubość wylewki anhydrytowej?

Co lepsze anhydryt czy beton?

Wylewki anhydrytowe Śląsk – czym są?

Wylewka anhydrytowa to płynna masa wykonana na bazie REA gipsu bądź w niektórych przypadkach naturalnej skały. Wykorzystywana jest do wytwarzania anhydrytowych podkładów podłogowych lub do ich wyrównywania.

Produkty dostępne na rynku cechują się spoiwem z odwodnionego gipsu REA, który zwykle pochodzi z instalacji odsiarczania dymu ciepłowni węglowych i elektrowni.

W tym zestawieniu wyróżniają się posadzki samopoziomujące Śląsk z uwagi na pożądane parametry przewodzenia ciepła, szczególnie korzystne w przypadku ocieplania podłogowego. Dzięki niskiej bezwładności termicznej wylewka anhydrytowa Thermo-Floor umożliwia uzyskanie odpowiednich parametrów grzewczych w stosunkowo krótkim czasie. Przekłada się to na zauważalne obniżenie poziomu kosztów ogrzewania podłogowego.

Dodatkowo mniejsza grubość wylewek anhydrytowych, aniżeli w innych rozwiązaniach, umożliwia zwiększenie grubości warstwy izolacji termicznej. Posadzka anhydrytowa Thermo-Floor na bazie unikalnej receptury oraz komputerowemu mieszaniu składników zapewnia najwyższą jakość, wymaganą na nowoczesnych placach budów.

Jak wykonać wylewkę anhydrytową? 

W odróżnieniu od wylewek cementowych Wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia, co znacznie ułatwia oraz przyspiesz prace związane z wykonaniem posadzki. Wylewki anhydrytowe należy kłaść na oczyszczonej i odkurzonej powierzchni. Zabieg ma na celu zwiększenie przyczepności materiału do podłoża. Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu antykorozyjnym wszystkich elementów metalowych.

Na tak przygotowanym podkładzie betonowym umieszcza się folię hydroizolacyjną, termoizolację, folię odblaskową, grzewczą instalację podłogową i na końcu wylewkę anhydrytową Thermo-Floor. Płynna konsystencja wylewki ułatwia pracę dzięki wykorzystaniu właściwości samopoziomującej. W ten sposób możliwe jest szybki i dokładne pokrycie nawet dużego pomieszczenia. Zalecana grubość wylewki anhydrytowej (w zależności od zastosowania) powinna wynosić minimum 35 mm.

Inne parametry wylewki:

wylewka anhydrytowa stosowana na ogrzewanie podłogowe – 45 mm;

wylewka anhydrytowa zespolona – 20 mm;

wylewka anhydrytowa na warstwie rozdzielczej –30 mm.

Waga metra kwadratowego wylewki anhydrytowej o grubości 5 cm wynosi średnio 100 kg.

Ile trwa proces schnięcia wylewki anhydrytowej? 

Wylewka anhydrytowa stworzona specjalnie do ogrzewania podłogowego jest łatwa w aplikacji, stosunkowo szybko schnie i wykazuje bardzo dobre parametry izolacyjne. Zalecane jest jednak, by w pierwszych 48 godzinach od położenia nie stąpać po niej, a w ciągu przynajmniej 5 dni unikać nadmiernego obciążania.

W pomieszczeniu, w którym położona jest nowa posadzka, należy zapewnić odpowiednią temperaturę i przepływ świeżego powietrza. W budynkach z instalacją grzewczą umieszczoną w podłodze konieczne jest tzw. wygrzewanie wylewki. Odbywa się ono nie wcześniej, aniżeli po 5 dniach od wylania. Wygrzewanie wylewki ma spowodować zminimalizowanie wilgotności wylewki anhydrytowej do 0,3%, co uzyskuje się, podnosząc stopniowo temperaturę ogrzewania.

Przy braku ogrzewania podłogowego możliwe jest pokrycie wylewki okładziną przy wilgotności wynoszącej 0,5%.

Wylewka anhydrytowa – czy warto ją stosować? 

Zastosowanie posadzek anhydrytowych skraca czas budowy oraz wpływa na zmniejszenie nakładu pracy, co podnosi wskaźnik wydajności w trakcie wylewania dużych powierzchni każdego dnia. Na uwagę zasługuje też wyższa przewodność cieplna podłóg anhydrytowych o około 20% w stosunku do wylewek konwencjonalnych.

Dodatkowo posadzki z anhydrytu układa się średnio do 8 razy szybciej niż zwykłe posadzki betonowe, co wynika ze struktury wylewki. Poprawnie wykonane wylewki anhydrytowe zachowują swoje właściwości użytkowe przez wiele lat.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE