Minęła 74. rocznica „rozbicia” miejskiego aresztu w Radomsku

Minęła 74. rocznica „rozbicia” miejskiego aresztu w Radomsku Fot. IPN w Łodzi

74 lata temu miała miejsce najbardziej spektakularna operacja zbrojna przeprowadzona przez Konspiracyjne Wojsko Polskie – największą antykomunistyczną organizację zbrojną, działającą w pierwszych latach powojennych w centralnej Polsce.

Akcja na Radomsko odbyła się w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku (Wielki Piątek – Sobota Wielkanocna). Głównym jej celem było uwolnienie więźniów z aresztu miejskiego, znajdującego się przy budynku ratusza, co udało się zrealizować.

Jak informuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, w trwającej niemal 2 godziny akcji udział wzięły oddziały KWP z batalionów „Żniwiarka”, „Motor”, „Turbina” (w sumie około 170 żołnierzy) dowodzone przez por. Jana Rogulkę ps. „Grot”, por. Henryka Glapińskiego ps. „Klinga”, chor. Władysława Kuśmierczyka ps. „Longinus”, ppor. Tomasza Szczęsnego ps. „Tygrys”/„Tadeusz”. Całością dowodził por. „Grot”.

W trakcie wycofywania się z Radomska oddziały KWP stoczyły szereg potyczek z komunistycznymi grupami operacyjnymi, w skład których wchodzili funkcjonariusze UB, MO, oddziały KBW i wojska sowieckie.

Więcej o:
radomsko areszt miejski rocznica rozbicia aresztu w radomsku warszyc stanisław sojczyński ipn w łodzi kwp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE