Milczanowska prezentuje plany Morawieckiego

Milczanowska prezentuje plany Morawieckiego

W środę, 25 lipca w biurze poselskim przy ul. Żeromskiego 22, Anna Milczanowska zorganizowała konferencję prasową w sprawie Planu dla wsi oraz Programu Dobry start.

Na spotkanie przybyły poza panią poseł Milczanowską, również szefowa KRUS Renata Koska, szefowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Katarzyna Bracka oraz proponowana kandydatka na wójta gminy Wielgomłyny – Bogumiła Dyktyńska.

Na konferencji poruszone zostały tematy z programu Dobry start dla uczniów, tzw. 300 plus oraz Plan dla wsi.

Jeśli chodzi o wsparcie dla wsi, to według premiera Mateusza Morawieckiego dotychczasowa pomoc dla rolnictwa to za mało, dlatego przygotowywany jest nowy plan wsparcia, który opierać się ma trzech filarach: ochrona, wsparcie i rozwój.

- Ochrona w sytuacji, gdy występują klęski żywiołowe tak, jak w tym roku klęska suszy. Wsparcie w przypadku organizacji rynku, kiedy tak, jak w tym roku dała się we znaki kwestia nadurodzaju, nadpodaży np. owoców miękkich. Trzeci komponent to rozwój w oparciu o zaawansowane sprzęty, materiały i technologie, tak by polskie rolnictwo było jednym z najbardziej efektywnych na świecie. Na tym nam najbardziej zależy.

– zapowiedział szef rządu, Mateusz Morawiecki.

W programie dla wsi znalazły się punkty dotyczące:

-większego dofinansowania do paliwa rolniczego;

-utworzenia narodowego holdingu spożywczego;

-większej sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego;

-zdrowej polskiej żywności;

-wsparcia rolnictwa na terenach górskich;

-suszy – wdrążenie systemu poprawy żyzności gleb;

-rozszerzenia uprawy roślin bobowatych;

-rolnictwa ekologicznego.

- Jeśli, dosięgnęło was nieszczęście suszy i macie już oszacowane straty przez komisje gminne możecie się państwo zwrócić do placówki terenowej KRUS w Radomsku, z możliwością uzyskania ulgi w postaci odroczenia terminu spłaty płatności składek za okres, w którym ta susza wystąpiła, jak również rozłożenia na raty tej płatności. W przypadkach bardzo dotkliwych możemy również państwu umorzyć składkę za ten czas. W przypadku, gdy nasze państwo już oszacuje skutki suszy całkowicie oraz Komisja Europejska wesprze nasz rząd, wówczas myślę, że będą następne programy pomocowe, które KRUS na pewno zrealizuje. Zapraszam wszystkich do placówki.

- powiedziała Renata Koska.

- Zgodnie z apelem ministra Rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego w gminach powiatu radomszczańskiego pracowały komisje szacujące szkody po suszy, nie znamy jeszcze skali tej suszy, ilu rolników starało się o możliwość uzyskania jakieś rekompensaty za poniesione straty, ale na pewno jest to dość duża liczba. Wygodne dla rolników było to, że jak zwykle do wniosków suszowych konieczne jest dołączenie kopii wniosku obszarowego składanego w bieżący roku, było to w tym roku o tyle ułatwione, że wnioski składane były po raz pierwszy przez aplikację e-wniosek plus i tak naprawdę nie musieli przychodzić do biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po to żeby kserować wniosek papierowy, tylko każdy mógł się zalogować do systemu i wydrukować sobie wniosek na dowolnym komputerze. W biurze drukował te wnioski również ośrodek doradztwa w razie czego, w gminach był wytypowany, jeśli ktoś miał taką potrzebę. Trochę się do nas ludzi zgłaszało, bo na przykład zapomniał hasła i musiał jeszcze raz się zalogować, zresetować sobie hasło, więc sporo się do nas tych osób zgłosiło. Po oszacowaniu szkód zapewne nasza agencja będzie powołana do tego by zrealizować jakiś program odszkodowawczy. Choćby wzorem ubiegłego roku kiedy to były odszkodowania wypłacane za szkody przy przymrozkach w krzewach i truskawkach. Agencja jest gotowa by szybko taki program wdrążyć. Wiemy, jak to było w ubiegłym roku – przymrozki kwietniowe, szacowanie szkód, w kilka tygodni był gotowy program. Trzeba pamiętać, że tych pieniędzy nie wydaje się z dnia na dzień, są to pieniądze publiczne, więc był przygotowany odpowiedni program. We wrześniu były przyjmowane wnioski, do końca roku wszyscy rolnicy, którzy złożyli dostali pozytywną decyzję na te areały, gdzie te szkody wystąpiły i to wszystko było wypłacone w tym samym roku, więc niewykluczone, że w tym roku będzie podobnie. Jeżeli tylko w skali kraju zostanie oszacowane te szkody suszowe, jeżeli będziemy znać kwotę, jaką rząd przeznaczy ze swojej strony w ramach pomocy krajowej i z jaką występował minister rolnictwa do komisji europejskiej, wtedy będzie podjęta pozytywna decyzja oczekiwana przez rolników pomocy w formie dopłaty do hektara.

- powiedziała Katarzyna Bracka.

- Dobry start, czyli wyprawka dla ucznia w realizacji. Przez lipiec możemy składać wnioski online, ale już niedługo jest 1 sierpnia i będziemy mogli w formie papierowej te wnioski składać.

- powiedziała Anna Milczanowska.

- Również na temat programu dobry start, czyli tzw. 300 plus, wypowiadał się pan premier. Zresztą jest to pierwsze z ważnych zadań, jakie założył sobie w swoim pięciopunktowym programie do realizacji z najbliższym czasie. Co jest istotne w tym rozwiązaniu technicznym – jest to bardzo niewielki obszarowo druk, więc krótki, jak najmniej biurokracji. Chodzi o konkretne dane. Te środki będą przyznawane na wniosek rodziców. Z mojego doświadczenia wiem, że kiedyś nie było takiego wsparcia dla rodzin. Natomiast teraz jest to olbrzymie wsparcie i myślę, że rodzice są wdzięczni za taką pomoc. To wsparcie będzie do 18 roku życia, chyba że nauka będzie kontynuowana to do 20 roku życia, a w stosunku do dzieci co do których orzeczona jest niepełnosprawność – do 24 roku życia. Jest to wypłata jednorazowa, więc rodzice na pewno chętnie skorzystają żeby jeszcze lepiej przygotować swoje pociechy do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

– dodała Bogumiła Dyktyńska.

- Chciałabym też uspokoić, bo być może niektórzy rodzice się niepokoją. Inne formy wsparcia będą nadal kontynuowane, czyli 500 plus, bezpłatne podręczniki i inne formy wsparcia.

- powiedziała Bogumiła Dyktyńska.

Przy okazji spotkania o rządowych programach, była to również okazja dla Bogumiły Dyktyńskiej i Renaty Koska do zaprezentowania swojej sylwetki do zbliżających się wyborów. Renata Koska to kandydat na kandydata na burmistrza miasta Przedbórz, a Bogumiła Dyktyńska to kandydatka na kandydata na wójta gminy Wielgomłyny.

Koska nie zaprezentowała programu wyborczego, ale zapowiedziała, że go ma, który ma być dobry dla Przedborza. Skupić się w nim ma na bezpieczeństwie, ochronie zdrowia, budowie dróg, poprawie oświetlenia i poprawie jakości życia mieszkańców.

Pomysł Dyktyńskiej na Wielgomłyny jest podobny – skupiła się w ostatnich miesiącach na rozmowach z mieszkańcami, zapoznała się z problemami z jakimi borykają się mieszkańcy. Ma kandydatów na kandydatów na radnych. W przypadku wygranej ma się skupić na trzech obszarach: bezpieczeństwo, kwestia ekologii i rolnictwo.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE