Mieszkanie z przetargu – sposób na tanie mieszkanie

Mieszkanie z przetargu – sposób na tanie mieszkanie Fot. Unsplash.com

Wysokie ceny nieruchomości skłaniają do poszukiwania okazji. Taką szansą są przetargi mieszkaniowe. Ile można zaoszczędzić na takiej transakcji? Gdzie szukać informacji o przetargach? Jak przygotować się do przetargu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czym jest przetarg mieszkaniowy i kto może wziąć w nim udział?

Przetarg mieszkaniowy to jeden ze sposobów wyboru oferty. Jego celem jest zawarcie umowy. Ogólne przepisy prowadzenia przetargów znajdują się w kodeksie cywilnym, a szczegółowe można znaleźć m.in. w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Przetargi mieszkaniowe dzieli się na nieograniczone i ograniczone. W przetargu nieograniczonym może wziąć udział każdy, a wyłączenia dotyczą jedynie pracowników podmiotu organizującego przetarg. Inaczej jest w przypadku przetargu ograniczonego. Jednostka organizująca taki przetarg w ogłoszeniu wskazuje podmioty, które mogą do niego przystąpić.

Kto organizuje przetargi mieszkaniowe?

Nieruchomości znajdują się w zasobach różnych podmiotów, np. spółdzielni mieszkaniowych, gmin, urzędów miasta i Skarbu Państwa. To właśnie wymienione jednostki najczęściej organizują przetargi, aby wyłonić najlepszą ofertę.

Wiele osób błędnie zakłada przy tym, że organizatorowi przetargu zawsze zależy na jak najwyższej cenie. Tymczasem uzyskana w drodze przetargu cena nie zawsze jest kluczowa – czasem ważniejszy jest sposób zagospodarowania nieruchomości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nieruchomości komercyjnych.

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane zakupem mieszkania z przetargu miały utrudnione zadanie, a to dlatego, że informacje o przetargach są publikowane w różnych miejscach. Przykładowo szczegóły na temat przetargów organizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe można znaleźć w lokalnej prasie lub na tablicach ogłoszeniowych mieszczących się w klatkach lub budynku spółdzielni. Aktualnie zadanie znalezienia atrakcyjnych ofert jest ułatwione, a to dlatego, że działa serwis Listaprzetargow.pl.

W wymienionym serwisie gromadzone są informacje o aktualnych przetargach i licytacjach z całej Polski. Ceny nieruchomości zazwyczaj są bardzo atrakcyjne, poniżej cen rynkowych, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wyszukiwanie przetargów jest przy tym niezwykle proste, a to z uwagi na zamieszczoną w serwisie intuicyjną wyszukiwarkę. Wystarczy tylko wpisać miasto lub województwo, a następnie określić typ nieruchomości (mieszkanie, dom, lokal użytkowy etc.), aby otrzymać listę wyników.

Jak przygotować się do przetargu mieszkaniowego?

Po znalezieniu ciekawego ogłoszenia o przetargu, potencjalny kupiec powinien wykonać następujące czynności:

• zapoznać się z treścią księgi wieczystej (o ile została ona założona dla nieruchomości) – to podstawowy dokument dla każdej nieruchomości, który pozwala sprawdzić m.in. czy mieszkanie jest zadłużone,
• przeprowadzić wizję lokalną – atrakcyjna cena nieruchomości z przetargów często jest podyktowana stanem nieruchomości, a to oznacza, że konieczne jest jej obejrzenie, aby oszacować nakłady, jakie trzeba będzie ponieść, aby móc w niej zamieszkać,
• zapoznać się z operatem szacunkowym – z operatu szacunkowego można poznać zarówno cenę wywoławczą, jak i pozyskać informacje o stanie technicznym nieruchomości.

Wykonanie powyższych czynności pozwala upewnić się potencjalnemu nabywcy, że przystąpienie do przetargu rzeczywiście mu się opłaci.

Wadium – element niezbędny każdego przetargu

Osoby zainteresowane przystąpieniem do przetargu muszą wpłacić wadium. Z punktu widzenia organizatora przetargu to zabezpieczenie na wypadek, gdyby zwycięzca przetargu nie uiścił ceny za wylicytowaną nieruchomość. Wówczas wadium przepada na rzecz organizatora. W przeciwnym razie jest zaliczane na poczet ceny nabycia.

Wysokość wadium najczęściej wynosi 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości. Osoby przystępujące do przetargu mogą wpłacić wadium w gotówce, na podany w ogłoszeniu numer rachunku bankowego lub przez złożenie książeczki oszczędnościowej - o dopuszczalnej formie uiszczenia wadium informuje regulamin przetargu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE