Mieszkańcy wsi Kuchary jeszcze poczekają na remont drogi

Mieszkańcy wsi Kuchary jeszcze poczekają na remont drogi Fot. Klaudia Gajda

Droga w miejscowości Kuchary w gminie Kodrąb jest w fatalnym stanie. Mieszkańcy narzekają na dziury, które niszczą zawieszenie ich aut. Do naszej redakcji zadzwonili z prośbą o pomoc. Może przez media uda się coś w tej sprawie zadziałać – usłyszeliśmy.

Mieszkańcy Kuchar są zrozpaczeni i zaniepokojeni sytuacją. Niektórzy z nich twierdzą, że droga jest niebezpieczna, utrudnia im dojazd do pracy, szkoły czy sklepu. Wszyscy są zgodni, że droga wymaga pilnej naprawy i że władze powinny znaleźć rozwiązanie tego problemu.

- Jazda tą drogą to zmora. Regularnie trzeba naprawiać zawieszenie. Jeszcze raz na dzień jak się jedzie to można to przeżyć, ale no do pracy, czy z dzieckiem pojechać, na zakupy. Tragedia. Droga przez urząd gminy w Kodrębie była kiedyś poprawiana, chyba nawet coś przy niej działał powiat. Nigdy to nie była typowa naprawa, tylko raczej tymczasowe zasypanie największych nierówności – mówi jedna z mieszkanek.

Jak się okazuje mieszkańcy nie prędko mogą doczekać się naprawy jezdni. Droga należy do powiatu radomszczańskiego, ale ten chce się jej pozbyć i oddać ją gminie. Trwają procedury administracyjne, które uniemożliwiają jakiekolwiek działania remontowe. W związku z tym jest pat i ani gmina, ani powiat nie mają zamiaru jej teraz remontować.

- Mimo iż droga przebiegająca przez wieś Kuchary w gminie Kodrąb nie spełnia kryteriów drogi powiatowej, musiała zostać przejęta przez Powiat Radomszczański na mocy przepisów o przejmowaniu przez powiaty wskazanych dróg wojewódzkich. Ze względu na stan drogi na początku 2023 r. na zlecenie powiatu uzupełnione zostały ubytki na 700-metrowym odcinku nawierzchni tłuczniowej. Obecnie trwają procedury zmierzające do przekazania tej drogi w zarząd Gminy Kodrąb. W tej sytuacji powiat nie planuje przebudowy drogi – informuje nas Wioletta Bąk-Kempa, rzeczniczka prasowa Powiatu Radomszczańskiego.

W Urzędzie Gminy Kodrąb dowiadujemy się, że dopóki droga formalnie nie stanie się ich własnością, to także nie może przeprowadzić jej remontu.

Więcej o:
Mieszkańcy wsi Kuchary nie prędko doczekają się remontu drogi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE