Mieszkańcy powiatu radomszczańskiego wystartują w wyborach

O północy z wtorku na środę minął termin zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej list kandydatów na posłów i senatorów. Listy te mogły zgłaszać komitety wyborcze, które były... ››

Krzysztof BiałoskórskiO północy z wtorku na środę minął termin zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej list kandydatów na posłów i senatorów. Listy te mogły zgłaszać komitety wyborcze, które były wcześniej zarejestrowane przez PKW. Wiemy już więc dokładnie kogo wybierać będą mieszkańcy powiatu radomszczańskiego.

W powiecie radomszczańskim mieszka 118 286 ludzi, z czego 96 094 będzie posiadało czynne prawo wyborcze 9 października. Zagłosują oni w 80 obwodach wyborczych.

WYBORY DO SEJMU

Powiat radomszczański terytorialnie należy do okręgu wyborczego nr 10, obejmującego także powiaty piotrkowski, bełchatowski, opoczyński, tomaszowski, rawski i skierniewicki. Na tym terenie mieszka 737 045 mieszkańców, z czego głosować może 595 197. O 9 mandatów poselskich rywalizować będzie 121 kandydatów z 7 komitetów wyborczych.

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP zarejestrował 18 kandydatów na posłów. Pierwsze miejsce na liście zajmuje Elżbieta Radziszewska, drugie - radomszczanin Jacek Zacharewicz (jest aktualnie posłem, z zawodu ekonomista), trzecie przypadło Dorocie Rutkowskiej. Powiat radomszczański na liście PO oprócz Zacharewicza reprezentuje także znajdujący się na szesnastym miejscu Tomasz Langkamer, inżynier rolnictwa, zamieszkały we Fryszerce, gmina Żytno.

Listę Komitetu Wyborczego Polska Jest Najważniejsza otwiera Ignacy Przybyłek, na drugim miejscu jest mieszkaniec Radomska Mieczysław Zyskowski (z wykształcenia politolog). Trzecie miejsce zajmuje Małgorzata Kulbas. Razem z listy PJN kandydować będzie 13 osób.

Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy - Sierpień 80 zarejestrował 18 kandydatów. Na pierwszym miejscu znajduje się Bolesław Herudziński, na drugim - Robert Szulc, a na trzecim - Teresa Jędryszczak. Na tej liście brak jest osób zamieszałych na terenie powiatu radomszczańskiego.

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe zarejestrował 18 kandydatów. Na pierwszym miejscu znajduje się Krystyna Ozga, na drugim mieszkaniec Radomska Stanisław Witaszczyk (jest aktualnie posłem, z zawodu inżynier meliorant). Trójkę zajmuje Marek Mazur. Dziesiąte miejsce przypadło Włodzimierzowi Leszczyńskiemu, lekarzowi zamieszkałemu w Stanisławicach (gmina Gidle).

18 kandydatów zarejestrował również Komitet Wyborczy Prawica. Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje Paweł Kwaśniak, drugie Monika Tera a trzecie - Andrzej Rożenek. Na czwartej pozycji znajduje się zamieszkała w Radomsku Mirosława Łęska, z zawodu dziennikarz. Siódma jest Maria Przerada, księgowa zamieszkała w Niesulowie w gminie Gidle.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zarejestrował 18 kandydatów. Na pierwszej pozycji znajduje się Antoni Macierewicz, na drugiej Dariusz Seliga a na trzeciej - Urszula Krupa. Radomszczański poseł Krzysztof Maciejewski zajmuje piąte miejsce (z zawodu inżynier mechanik). Na dwunastym miejscu jest Beata Pokora - finansista zamieszkała w Łazach w gminie Kobiele Wielkie. Iwona Sikorska, lekarz stomatolog z Radomska zajmuje piętnaste miejsce. Na osiemnastym miejscu znalazł się radomszczanin Witold Witczak, z zawodu inżynier mechanik.

Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej zgłosił 18 kandydatów. Na pierwszym miejscu znalazł się Artur Ostrowski, dwójkę ma Andrzej Barański. Na trzeciej pozycji jest zamieszkała w Przedborzu Danuta Kałuzińska, z zawodu ekonomista. Trzynaste miejsce zajmuje radomszczanin Jan Cieślik, z zawodu fizjoterapeuta.

WYBORY DO SENATU

W tym przypadku powiat radomszczański należy do okręgu wyborczego nr 28. Obejmuje on także powiat bełchatowski i piotrkowski oraz miasto na prawach powiatu - Piotrków Trybunalski. Na tym terenie mieszka 399 284 ludzi, a głosować może 323 115. O jeden mandat senatora rywalizować będzie pięciu kandydatów.

Marian Błaszczyński, lekarz medycyny z Piotrkowa Trybunalskiego będzie startował z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Unia Prezydentów-Obywatele do Senatu.

Bogdan Bujak, z zawodu inżynier mechanik zamieszkały w Piotrkowie Trybunalskim jest reprezentantem Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wiesław Dobkowski z Bełchatowa (zawód - inżynier elektryk) jest kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego wystawił kandydata w osobie Arkadiusza Pawełczyka, zamieszkałego w Piotrkowie Trybunalskim inżyniera górnika.

Ludomir Pencina jest kandydatem Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska RP (z zawodu inżynier budownictwa, mieszka w Piotrkowie Trybunalskim).

Aktualizacja z dnia 5 września 2011 roku:

Dopiero kilka dni po terminie zgłaszania list kandydatoów na posłów i senatorów, Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej listy Komitetu Wyborczego Ruch Palikota w okręgu wyborczym nr 10 do sejmu. Na pierwszej pozycji znalazł się Marek Domaracki, na drugiej Marek Jakubowski a na trzeciej Jadwiga Gruchała. Ósme miejsce na liście otrzymał Mariusz Madej, kierowca z Kamieńska.

Więcej o:
wybory sejm senat
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE