Mieszkańcy Jasienia oburzeni decyzją o rozbiórce pomnika

Mieszkańcy Jasienia oburzeni decyzją o rozbiórce pomnika

To jest zbezczeszczenie czyjejś pamięci. Jest to dla nas całkowicie niezrozumiała decyzja – mówią mieszkańcy miejscowości Jasień w gminie Kobiele Wielkie, komentując decyzję o rozbiórce pomnika, który znajdował się w tej miejscowości przez kilkadziesiąt lat.

W 1969 roku w lesie w miejscowości Jasień został wzniesiony betonowy pomnik, upamiętniający poległych w walce z faszyzmem. Na jednej z jego tablic umieszczone były nazwiska poległych. Przed kilkoma dniami, ku zaskoczeniu i oburzeniu mieszkańców obelisk został zdemontowany.

- To była pamiątka dla osób mieszkających w Jasieniu. Jesteśmy zbulwersowani tym, że w ten sposób postąpiono z pomnikiem – mówi jeden z mieszkańców Mirosław Pokora.

- Decyzja o rozbiórce jest niesłuszna. Tutaj przyjeżdżali harcerze, uczniowie i oddawali hołd osobom, których nazwiska były umieszczone na pomniku. Rozbiórka pomnika to nic innego jak zbezczeszczenie czyjejś pamięci – dodaje Piotr Dawid.

Pomnik znajdował się na terenie należącym do Nadleśnictwa Gidle. I to właśnie nadleśnictwo dokonało rozbiórki. Nie mogło jednak postąpić inaczej.

- Nadleśnictwo Gidle, jako właściciel terenu, na którym posadowiony był pomnik zostało zobligowane decyzją wojewody do usunięcia tego pomnika. Pomnik został zdeponowany Gospodarstwie Szkółkarski Sowin i czeka na dalsze decyzje – wyjaśnia Dariusz Perliński z Nadleśnictwa Gidle.

Decyzja o rozbiórce pomnika została wydana, ponieważ obiekt ten podlegał ustawie z 1 kwietnia 2016 roku, czyli tzw. ustawie dekomunizacyjnej.

Mieszkańcy Jasienia nie wykluczają, że będą czynić starania, by odzyskać pomnik i znaleźć dla niego miejsce na prywatnej działce. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej w terenu powiatu radomszczańskiego usunięto już 10 obiektów, w tym 3 pomniki.

 

Więcej o:
pomnik pamieć kobiele wielkie jasień
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE