Miejskie obchody 25. urodzin samorządu terytorialnego

W piątek 28 maja święto samorządu podczas sesji Rady Miejskiej uroczyście obchodziło Miasto Radomsko.

Samorządność w Polsce właśnie skończyła 25 lat. Stworzenie samorządu terytorialnego uważane jest przez wielu za jedną z bardziej udanych reform ostatniego ćwierćwiecza. W piątek 28 maja święto samorządu podczas sesji Rady Miejskiej uroczyście obchodziło Miasto Radomsko.



27 maja minęła 25. rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego na ziemiach polskich. 25 lat temu na mocy ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1950 roku, którą uchwalił Sejm Kontraktowy przeprowadzono w Polsce pierwsze całkowicie wolne po 1989 roku wybory do rad gmin, które zastąpić miały istniejące w PRL Rady Narodowe. Nowo wybrane rady gmin początkowo wybierały nawet swoje władze wykonawcze: prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Reforma samorządowa sprawiła, że w lokalnych sprawach w znacznym stopniu zaczęli decydować mieszkańcy swoich Małych Ojczyzn.

(...) W mieście Radomsku w minionym 25-leciu zaprzysiężono w VII kadencjach ponad 180 radnych. Część z nich pełniła tę funkcję kilkakrotnie. Mając to na uwadze mandat radnego Rady Miejskiej w Radomsku wypełniało około 120 obywateli miasta. Natomiast urząd prezydenta w ostatnim 25-leciu pełniły trzy osoby: Mieczysław Pawłowski, Jerzy Słowiński oraz Anna Milczanowska.

Trzeba podkreślić, że samorząd to nie tylko radni i prezydent, ale także rzesza urzędników, nauczycieli pracowników jednostek podległych, a także instytucji ściśle współpracujących z gminą.

Na miejskie obchody 25-lecia samorządu terytorialnego zorganizowane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Jacka Gębicza wraz z Prezydent Radomska Anną Milczanowską przybył prezydent I kadencji, urzędujący i byli wiceprezydenci Radomska, radni I i obecnej VII kadencji, przewodniczący rady miejskiej poprzednich kadencji, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi miejskich spółek, naczelnicy wydziałów urzędu miejskiego, przedstawiciele instytucji działających w mieście, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz przedszkoli.

Uroczystą Sesję Rady Miejskiej tradycyjnie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, a pomogli w tym członkowie Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej „Cantabile” pod batutą Marka Kopra.

Podczas uroczystości odbył się koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicz w Radomsku.

Po nim Medalami Miasta Radomska uhonorowano zasłużonych samorządowców: Mieczysława Pawłowskiego, Mariana Ciężkiego, Jacka Łęskiego oraz prof. Ryszarda Szweda. W imieniu zmarłego 19 maja b.r. profesora medal odebrała jego córka Magdalena Szwed-Sztuka.

Uhonorowani radomszczanie wzięli udział w debacie pt. „Za dużo czy za mało samorządności”, która poruszała zarówno zagadnienia dotyczące początków tworzenia się samorządu, jak i to jak dziś wygląda sytuacja samorządów w Polsce. Podczas debaty nie zabrakło ciekawych anegdot i wspomnień z minionych lat.

Mieczysław Pawłowski - prezydent I kadencji wspomina I kadencję jako bardzo dobrą, ale też bardzo trudną. Były prezydent uważa jednak, że przed obecnym samorządem stoi także wiele wyzwań.

- Obowiązków jest zdecydowanie więcej, samorząd jest trudniejszy. W pierwszej kadencji obojętnie co zrobiliśmy, to było widać zmiany na leprze.Teraz są zdecydowanie trudniejsze zadania, zwłaszcza biorąc pod uwagę tarcia i niedomówienia miedzy władzą wykonawczą a radnymi, co stwarza duże problemy – mówi Mieczysław Pawłowski.

Coraz częściej mówi się o przywróceniu samorządu obywatelom, poprzez stwarzanie chociażby budżetów obywatelskich.

- To jest dobry kierunek, ale trzeba współczuć władzom, tego, że tak małe zainteresowanie jest mieszkańców miasta. Uważam, że samorząd interesuje jakieś 30 proc. społeczeństwa. Dlatego mamy małą frekwencję podczas wyborów – mówi prezydent Pawłowski. – Bycie samorządowcem, to ciężka i odpowiedzialna praca. Daje dużo satysfakcji, ale także dużo zdrowia kosztuje – dodaje.

- Wysłuchaliśmy tych którzy tworzyli w Radomsku w roku 90-tym radomszczański samorząd, i którzy podzielili się jak niełatwo było go tworzyć. Po 25 latach dalej nie jest łatwo, bo samorząd realizuje wiele zadań za państwo. Za to powinniśmy być bardziej doceniani i wspomagani finansowo, chociażby w oświacie czy pomocy społecznej. A tam się ciągle tylko przycina i przycina. My sobie z wszystkim innym poradzimy, nawet jeżeli przybędzie zadań, ale za zadaniami powinny iść pieniądze – podkreśla prezydent Anna Milczanowska.

Po uroczystej sesji wszyscy udali się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie została otwarta wystawa pt. „Radomsko na przestrzeni 25 lat w fotografii Jacka Kaszyńskiego”. Po wernisażu na scenie MDK wystąpił Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki, Radomszczańska Kapela Podwórkowa oraz soliści Studia Wokalnego.

Więcej o:
samorząd miasto medale
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE