Miejski (nie)porządek

Życie pokazuje, iż mieszkańcy naszego miasta bacznie obserwują to, co się w nim dzieje. Po ich interwencjach w sprawie zabrudzenia Radomki czy jakości miejskiej zieleni przyszedł czas na porządek w mieście.

Życie pokazuje, iż mieszkańcy naszego miasta bacznie obserwują to, co się w nim dzieje. Po ich interwencjach w sprawie zabrudzenia Radomki czy jakości miejskiej zieleni przyszedł czas na porządek w mieście. „Szanowna redakcjo, chciałbym za waszym pośrednictwem zapytać lokalne władze, czy w naszym mieście istnieją służby odpowiedzialne za porządek na ulicach?” - piszą do nas mieszkańcy.
Zalegające suche liście na miejskich chodnikachInterweniujący w sprawie czystości na ulicach radomszczanie byli na tyle skrupulatni, iż swoje obserwacje udokumentowali na zdjęciach.

- Od kilku miesięcy, przechodząc ulicami Staffa i Sadową, zastanawiam się, do czyich obowiązków należy sprzątanie takich miejsc, jak te pokazane na zdjęciach - pyta Czytelnik.

Fotografie przedstawiają piasek zalegający na chodniku, zwały suchych liści, zeschnięte patyki oraz pokaźnych rozmiarów gałęzie zwisające tuż nad chodnikiem.

Zapytaliśmy w magistracie, kto odpowiada za utrzymanie czystości na ulicach miasta. - Urząd Miasta w Radomsku zlecił wykonywanie usług zamiatania mechanicznego ulic firmie SITA z Częstochowy, natomiast wykonywanie usług sprzątania w pasach drogowych i na parkingach zarządzanych przez Prezydenta Miasta Radomska, sprzątania przystanków MPK, bieżącego usuwania i wywozu odpadów firmie Eko-Drzew z Radomska - wyjaśnia Ludwik Madej, naczelnik Wydziału Planowania, Realizacji Inwestycji i Infrastruktury Miejskiej UM. - Zadania te obejmują usługi sprzątania, wykonywane codziennie na powierzchni 31.967 m kw., codzienne sprzątanie przystanków MPK w ilości 77 sztuk, mycie szyb przystanków oszklonych, bieżące usuwanie i wywóz odpadów stałych zgromadzonych w koszach ulicznych, usługi sprzątania wykonywane na odrębne zlecenie na powierzchni 23.443,3 m kw., odbiór, załadunek i wywóz na wysypisko odpadów, wszelkich nieczystości pozostawionych przez właścicieli nieruchomości, sprzątanie innych terenów leżących w pasach drogowych, interwencje straży miejskiej - dopowiada.

Dwie firmy dbają o czystość w mieście. Interwencje mieszkańców świadczą o tym, że ze swoimi usługami nie docierają wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Zapytaliśmy zatem miejskich urzędników, w jaki sposób magistrat monitoruje czystość w mieście.

- Urząd monitoruje czystość poprzez pracowników Wydziału Planowania Urzędu Miasta i funkcjonariuszy straży miejskiej. Kolejność monitorowania jakości tych usług wynika wprost z zapisów umowy, w której miasto zostało podzielone na sektory z przypisaną im częstotliwością wykonywania usługi sprzątania. Odpowiednio do rodzaju nieczystości (np. piasek, papiery, porosty, odpady powypadkowe, padłe zwierzęta) obowiązek ich usuwania spoczywa na wymienionych wyżej firmach oraz podmiotach związanych innymi umowami bądź przepisami prawa - zauważa nasz rozmówca.

Ile miasto przeznacza na utrzymanie czystości ulic, do której jego mieszkańcy mają zastrzeżenia? - Na ogółu zadań w budżecie miasta na rok 2013 zabezpieczono kwotę 311.400 złotych - wyjaśnia naczelnik Ludwik Madej.

Urzędnicy i firmy, które na zlecenie miasta powinny dbać o jego czystość, nie widzą wszystkiego, co widzą mieszkańcy. Być może już wkrótce to, co niewidoczne dla nich, zauważą uczniowie radomszczańskich szkół, którzy od piątku 20 września do niedzieli 22 września w ramach ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata (w tym roku patronuje jej hasło „Odkrywamy czystą Polskę”) będą sprzątać miasto.

Co prawda, magistrat stawia na propagowanie selektywnej zbiórki odpadów z podziałem na odpady z plastiku, szkło i papier, ale może uczniowie nie przejdą obojętnie wobec suchych liści czy gałęzi, utrudniających poruszanie się pieszym…

autor:Monika Bednarczyk-Bojdo

Artykuł pochodzi z bezpłatnego tygodnika "Między Stronami", który jest dostępny m.in. w sklepach OSM i Zorza. Elektroniczną wersję tygodnika można pobrać ze strony www.miedzystronami.com

Więcej o:
porządek bałągan sprzątanie urząd miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE