Miejsce przyjazne radomszczanom

O Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozmawiamy z Anną Kosendek

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to dobry moment na podsumowanie działań tej placówki oraz zastanowienie się nad poziomem czytelnictwa w naszym regionie. Na te zagadnienia odpowiada pani Anna Kosendek, dyrektor MBP w Radomsku.

źródło: archiwum

R24:
Jak wygląda poziom czytelnictwa zanotowany przez Bibliotekę?

Anna Kosendek: Na poziomie ogólnopolskim mówi się, że seniorzy czytają najmniej. Jednak z naszych obserwacji i statystyk wynika, że osoby starsze czytają o wiele bardziej systematyczniej. Dzięki temu osiągają w Radomsku lepszy wynik, niż młodzież.  Choć jest to tylko statystyka. Nasza biblioteka ma takich rekordzistów który potrafią przeczytać szesnaście książek w ciągu miesiąca. Dlatego też, mogę powiedzieć, że nie jest źle z naszym lokalnym czytelnictwem.

R24: Ile w tym roku udało się nabyć nowych pozycji?

Anna Kosendek: Nasi czytelnicy mogą teraz skorzystać z nowej oferty odświeżonej o 2,5 tysiąca woluminów. Tysiąc z tych pozycji jest przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Natomiast 132 tytuły można odsłuchać w wersji audiobooka.

R24: W jaki sposób Biblioteka zachęca radomszczan do odwiedzin?

Anna Kosendek: Zawsze starałam się kreować naszą placówkę jako miejsce przyjazne dla ludzi. Myślę, że w jakimś stopniu mi się to udało. Każdy mieszkaniec miasta czy powiatu może tutaj znaleźć coś dla siebie. I to nie jest tylko mowa o samych książkach. Systematycznie organizujemy spotkania autorskie, które wzbudzają wiele emocji i przyciągają widzów w różnym wieku. Zapraszamy autorów tych mocno rozpoznawalnych, których książki są hitami wydawniczymi jak i pisarzy niszowych, mających mniejsze, choć wierne grono odbiorców. Dużą popularnością cieszy się też nasza czytelnia. Dysponujemy zbiorem 130 czasopism, które są systematycznie udostępniane. Można je przejrzeć na miejscu, lub wypożyczyć do domu. Również posiadamy sporą ofertę pozycji do wykorzystania za pomocą internetu. Zakładając swoje wirtualne konto można korzystać do wielu wspomnianych audiobooków oraz e-booków, z dowolnego miejsca, gdzie tylko jest łącze internetowe. Ciekawą akcją jest również bookcrossing. Przed Biblioteką stoi skrzynia gdzie można zostawić przeczytaną pozycję i zabrać dla siebie jakąś nową książkę. W Tygodniu Bibliotek mamy na tę okazję ustawionych nawet kilka punktów wymiany książek. 

R24: Jak kształtują się finanse Miejskiej Biblioteki Publicznej?

Anna Kosendek: Urząd Miasta przeznacza rocznie około 70 tysięcy złotych na zakup nowych pozycji w każdej formie. Jednak znaczną część funduszy otrzymujemy z dotacji Ministra Kultury i Sztuki w ramach programu promocji czytelnictwa.

R24: Czy w najbliższym czasie są planowane jakieś prace remontowe?

Anna Kosedek: Przy tak dużej liczbie odwiedzających w Bibliotece trwa permanentne malowanie i te czynności są podejmowane cały czas w różnych częściach obiektu. Na pewno w najbliższym czasie przyda się wymiana wszelkich instalacji, gdyż od lat 80-tych nie były one zmieniane. Również można myśleć o malowaniu elewacji, gdyż ta obecna ma już ponad dziesięć lat. Kolejność wykonywanych prac będzie zależna od kwoty jaka będzie nam przyznana na remont. Choć najpilniej będą remontowane te moduły, których zaniedbanie może zagrażać życiu i bezpieczeństwu. W szczególności mam tu namyśli część zabytkową obiektu, którą użytkujemy od 1993 roku, a były tam wykonane tylko drobne remonty. Pamiętajmy też, Biblioteka Miejska ma również cztery filie, gdzie również prowadzane są prace renowacyjne.

R24: Dziękujemy za rozmowę.

Więcej o:
anna kosendek mbp w radomsku mbp biblioteka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE